Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS II USM - test obiektywu
11. Podsumowanie
Zalety:
- świetna jakość wykonania i solidność obudowy,
- rewelacyjna ostrość zdjęć w centrum kadru,
- bardzo dobra jakość zdjęć na brzegu matrycy APS-C i FF,
- prawidłowo korygowana aberracja chromatyczna,
- znikoma dystorsja,
- mała koma,
- niewielki astygmatyzm,
- rewelacyjny autofokus zarówno pod względem szybkości jak i celności,
- doskonała stabilizacja obrazu,
- bogate wyposażenie standardowe.
Wady:
- praca pod ostre światło powinna być lepsza.
To może być jedno z najkrótszych podsumowań, jakie zdarzało mi się napisać. Mamy bowiem do czynienia, bez wątpienia, z najlepszym stabilizowanym obiektywem 70–200 mm f/2.8 na rynku. Jeśli kogoś stać na jego zakup i czuje potrzebę używania tego typu sprzętu, nie ma się nad czym zastanawiać.
Uważnym Czytelnikom jestem jednak winny jeszcze jedną uwagę. W marcu 2010 roku firma Canon Polska udostępniła nam pierwszy egzemplarz tego obiektywu do testu, który został prawie w całości przeprowadzony. Zaprezentowaliśmy wtedy zdjęcia przykładowe, które wywołały sporo kontrowersji, bo wielu osobom wydawały się słabe jakościowo. Firma Canon poinformowała nas wtedy, że udostępniona wersja obiektywu jest modelem przedprodukcyjnym i poprosiła o usunięcie zdjęć ze strony, obiecując dostarczyć produkcyjną wersję, która miała być lepsza optycznie.
Ponieważ przeanalizowałem dane dla obu wersji obiektywu, które doszły do naszej redakcji, mogę teraz z czystym sumieniem stwierdzić, że firma Canon miała rację. Faktycznie produkcyjna wersja jest lepsza od przedprodukcyjnej – tyle że nieznacznie. Model przedprodukcyjny i tak był bowiem ostrzejszy od poprzednika oraz modelu bez stabilizacji, a przez to generował zdjęcia bardzo dobrej jakości. Narzekania wynikały zaś z jednej prostej przyczyny – zastosowania minimalnego poziomu wyostrzania JPEG-ów w naszych zdjęciach przykładowych.
Zdjęcia przykładowe