Fujifilm Fujinon XF 35 mm f/1.4 R - test obiektywu
3. Budowa i jakość wykonania
Poniższe zdjęcie pokazuje jak testowany obiektyw wygląda w porównaniu do innych systemowych „stałek”.
Fujinon XF 35 mm f/1.4 R zaczyna się metalowym bagnetem ze stykami, który otacza tylną soczewkę obiektywu. Ma ona średnicę około 22 mm i jest dość głęboko schowana w obudowę. Otaczające ją wnętrze tubusu jest czarne i ładnie zmatowione. Gdy przechodzimy do odległości minimalnego ogniskowania, tylna soczewka, wraz z całym układem optycznym, przesuwa się, chowając się jeszcze głębiej. Pomiędzy jej krawędzią a tubusem obiektywu powstaje wtedy niewielka szpara, przez którą zanieczyszczenia mogą dostawać się do wnętrza konstrukcji. Ruch całego układu optycznego przy ustawianiu ostrości powoduje, że przednia soczewka wysuwa się z właściwego korpusu obiektywu na dość znaczącą odległość około 8 mm. Warto tutaj zaznaczyć, że zarówno cały korpus obiektywu jak i tubus, na którym wyjeżdża przednia soczewka, są wykonane z metalu.
Ów właściwy korpus zaczyna się gładkim i nieruchomym pierścieniem zawierającym czerwony znacznik mocowania obiektywu do korpusu aparatu, numer seryjny oraz napis „MADE IN JAPAN”. Idąc dalej natrafiamy na pierścień do zmiany przysłony. Pracuje on z należytym oporem pozwalając na zmiany z krokiem 1/3 EV. Ma on szerokość 11 mm i ponad połowę tej szerokości zajmuje karbowanie. Kolejny element to nieruchomy i gładki pierścień, który aż prosi się o umieszczenie na nim skali głębi ostrości – niestety producent nie zdecydował się na taki ruch.
Idąc dalej natrafimy na karbowany pierścień do manualnego ustawiania ostrości. Pracuje on z przełożeniem elektronicznym i aby ruszać soczewkami, obiektyw musi być podpięty do włączonego aparatu. Praca z nim jest komfortowa, bo płynność ruchu jak i dawany opór są właściwe. Przebieg całej skali odległości wymaga obrotu pierścieniem o ogromny kąt około 550 stopni!
Zaraz za pierścieniem do manualnego ustawiania ostrości właściwy korpus obiektywu się kończy, przechodząc w tubus, na którym wysuwa się układ soczewek podczas ustawiania ostrości. Tubus ten zakończony jest bagnetowym mocowaniem osłony przeciwsłonecznej, która otacza nierotujące mocowanie filtrów o średnicy 52 mm. Ono z kolei otacza fragment obudowy, na którym naniesiono napisy z nazwą i parametrami obiektywu. Jeszcze dalej, lekko schowana, znajduje się przednia soczewka obiektywu mająca średnicę 31 mm.
Jeśli chodzi o konstrukcję optyczną, testowany obiektyw składa się z 8 soczewek ustawionych w 6 grupach. Jeden element ma kształt asferyczny. Wewnątrz układu znajduje się jeszcze kołowa przysłona o siedmiu listkach (szkoda, że nie dziewięciu), którą możemy domknąć do wartości f/16.0.
Kupujący dostaje w zestawie oba dekielki, osłonę przeciwsłoneczną oraz miękki futerał.