Voigtlander Nokton 10.5 mm f/0.95 - test obiektywu
3. Budowa i jakość wykonania
Na poniższym zdjęciu zestawiliśmy Voigtlandera z Samyangiem 3.5/8, czyli „rybim okiem” przeznaczonym na lustrzankowe matryce APS-C/DX.
Testowany Voigtlander rozpoczyna się metalowym bagnetem, który otacza tylną soczewkę o średnicy 24 mm. Soczewka ta jest ruchoma, ale w bardzo nieznacznym zakresie. Gdy przechodzimy do minimalnej odległości ogniskowania, chowa się dosłownie małe kilka milimetrów w obudowę. Luka, która się wtedy tworzy pomiędzy jej rantem a tubusem, jest bardzo niewielka i nie widać przez nią wnętrza konstrukcji.
Obiektyw jest pozbawiony jakichkolwiek styków, a więc nie przenosi do korpusu aparatu żadnych informacji o ogniskowej czy wartości przysłony. Przysłoną nie możemy też sterować z poziomu aparatu.
Właściwy i metalowy tubus obiektywu rozpoczyna się nieruchomym i zwiększającym swoją średnicę pierścieniem, na którym znajdziemy czerwoną kropkę ułatwiającą mocowanie obiektywu do aparatu, informację że obiektyw wyprodukowano w Japonii, logotyp systemu Mikro 4/3 oraz bardzo czytelną skalę głębi ostrości ze znacznikami dla wartości przysłony od f/11 do f/1.4.
Kolejnym elementem jest pierścień do ustawiania ostrości o szerokości 23 mm. Jak na dobrej klasy obiektyw manualny przystało, pracuje on płynnie i z należytym oporem. Przebieg całego zakresu wymaga obrotu nim o kąt aż 270 stopni, co jest wynikiem świetnym jeśli weźmiemy pod uwagę parametry obiektywu. Ostrość jesteśmy więc w stanie ustawiać bardzo precyzyjnie. Na pierścieniu znajdziemy metalowe karbowanie z zagłębieniami na palce oraz skalę odległości wyrażoną w metrach oraz calach i stopach.
Za kolejnym nieruchomym pierścieniem o zwiększającej się średnicy znajdziemy pierścień do zmiany wartości przysłony. Ma on szerokość około jednego centymetra, pracuje z należytym oporem i pozwala na ustawienia ze skokiem 0.5 EV.
Obiektyw kończy się rantem, do którego możemy dokręcić dołączaną w zestawie osłonę przeciwsłoneczną. Przednia soczewka obiektywu jest nieruchoma, lekko wypukła i ma średnicę 44 mm. Otacza ją napis z nazwą i parametrami obiektywu oraz nierotujące mocowanie filtrów o średnicy 72 mm.
Voigtlander Nokton 10.5 mm f/0.95 składa się z 13 soczewek ustawionych w 10 grupach. Producent chwali się zastosowaniem dwóch elementów asferycznych. Przysłona ma aż dziesięć listków i można ją domknąć maksymalnie do wartości f/16.
Kupujący dostaje w zestawie oba dekielki oraz osłonę przeciwsłoneczną.