Carl Zeiss Otus 28 mm f/1.4 - test obiektywu
4. Rozdzielczość obrazu
Zobaczmy, jak na tym tle wyglądają osiągi testowanego obiektywu. Wyniki, jakie uzyskał on w centrum kadru, na brzegu matrycy APS-C/DX i na brzegu pełnej klatki są zaprezentowane na poniższym wykresie.
Z wykresu powyższego widać wyraźnie, że Otusy grają w swojej własnej lidze i głównie przez nie musimy przeredagowywać naszą formułkę prezentowaną na początku tego rozdziału. Mamy więc kolejny rekord rozdzielczości i to rekord nie poprawiony o włos, tylko zauważalnie polepszający poprzednie osiągi Otusa 1.4/85 i Canona 1.4/35L II. Oficjalnie więc możemy napisać, że nowy rekord rozdzielczości na matrycy Canona EOS-a 5D Mark III wynosi od teraz 49.2 lpmm z błędem wynoszącym 0.5 lpmm.
Zachowanie na brzegu matrycy APS-C/DX też jest świetne. Obraz jest w pełni użyteczny już na maksymalnym otworze względnym, ale jego jakość szybko poprawia się wraz z przymykaniem przysłony by maksymalnie dotrzeć do bardzo wysokiego poziomu prawie 44 lpmm. Warto przypomnieć, że z osiągnięciem takich wyników w centrum kadru miały problemy niektóre systemowe stałki. Na przykład, maksymalny wynik Canona EF 28 mm f/2.8 IS USM w centrum kadru to 42.9 lpmm, a Canona EF 28 mm f/1.8 USM to 44.3 lpmm.
Jeśli chcemy znaleźć choć jeden słaby punkt Otusa 1.4/28 musimy spojrzeć na jakość obrazu na maksymalnym otworze względnym na samym brzegu pełnej klatki. MTF-y są tam ciut poniżej poziomu przyzwoitości. Wystarczy jednak przymknięcie przysłony do f/1.6–1.8, aby obraz stał się w pełni akceptowalny. Mocniejsze przymknięcie przysłony powoduje, że rozdzielczość zaczyna sięgać bardzo wysokiego poziomu prawie 40 lpmm. Dla porównania, wprowadzony na rynek w 2012 roku Nikkor AF-S 28 mm f/1.8G na brzegu pełnej klatki nie przekraczał poziomu 34 lpmm i to na trochę bardziej upakowanej pikselami matrycy Nikona D3x.
W ostatnich latach sporo było premier w segmencie pełnoklatkowych stałek o ogniskowych od 24 do 35 mm. Nie mamy wątpliwości, że Otus 1.4/28 to najostrzejszy obiektyw z tej grupy i to niezależnie od tego czy spojrzymy na centrum kadru czy na jego brzeg.
Na końcu tego rozdziału tradycyjnie przedstawiamy wycinki zdjęć naszej tablicy do pomiarów rozdzielczości pobrane z plików JPEG, zapisywanych równolegle z RAW-ami użytymi do powyższej analizy.
Canon 5D Mk III, JPEG, f/1.4 |
Canon 5D Mk III, JPEG, f/4.0 |