Olympus M.Zuiko Digital ED 30 mm f/3.5 Macro - test obiektywu
3. Budowa i jakość wykonania
Na poniższym zdjęciu testowany obiektyw stoi pomiędzy Sigmą C 30 mm f/1.4 DC DN, a Olympusem M.Zuiko 45 mm f/1.8.
Olympus M.Zuiko 30 mm f/3.5 Macro rozpoczyna się metalowym bagnetem, który otacza styki i tylną, nieruchomą soczewkę obiektywu o średnicy niespełna 24 mm. Jest ona schowana w obudowie na głębokość prawie 0.5 cm, a jej otoczenie jest ładnie wyczernione i wykarbowane. Czarny pierścień, w którym zanurzone są styki, zawiera napis „MADE IN VIETNAM”. Jak widać seria stałek Olympusa jest pod tym względem mało jednorodna, bo oprócz Wietnamu mieliśmy także modele produkowane w Japonii i w Chinach.
Przechodząc już na właściwy korpus obiektywu znajdujemy na nim szerszy i wykonany z tworzywa sztucznego pierścień, który po lewej i prawej stronie ma karbowanie mające na celu ułatwienie uchwytu i mocowania obiektywu do korpusu. Na tym nieruchomym pierścieniu zajdziemy jeszcze informację o zakresie ogniskowania obiektywu (0.095m/0.312ft–∞), a także jego numer seryjny oraz oznaczenie systemu Mikro 4/3. Kolejny wąski i gładki pierścień to miejsce na nazwę i parametry obiektywu.
Idąc dalej natrafiamy na pierścień do manualnego ustawiania ostrości. Ma on szerokość 28 mm i chodzi płynnie oraz z należytym oporem. Pierścień ów działa tylko w oparciu o serwomechanizmy i nie można nim ruszać góra-dół w celu odsłonięcia skali odległości i głębi ostrości oraz przejścia do pracy manualnej, tak jak to ma miejsce w niektórych obiektywach Olympusa. Zakres pracy pierścienia zależy od tempa obrotu.
Następny wąski pierścień ma na sobie niebieski pasek i jest wykonany z metalu. Znów znajdziemy na nim nazwę i parametry obiektywu. Nie znajdziemy za to bagnetu do mocowania osłony przeciwsłonecznej. Jako akcesorium dodatkowe można jednak zakupić osłonę POSR‑EP11, którą wkręca się w bagnet filtrów.
Przednia soczewka testowanego obiektywu ma średnicę tylko 13 mm i otacza ją nierotujące mocowanie filtrów o średnicy 46 mm.
Jeśli chodzi o konstrukcję optyczną mamy tutaj do czynienia z 7 soczewkami ustawionymi w 6 grupach. Jedna soczewka ma kształt asferyczny, jedną wykonano ze szkła niskodyspersyjnego i jednocześnie nadano jej kształt asferyczny (EDA – Extra-low Dispersion Aspherical), a jeszcze inna jest podwójnie asferyczna (DSA – Dual Super Aspherical). Pomiędzy soczewkami znajdziemy kołową przysłonę o siedmiu listkach, którą możemy domknąć maksymalnie do wartości f/22.
Kupujący dostaje w zestawie tylko oba dekielki.