Nikon Nikkor AF-S 28 mm f/1.4E ED - test obiektywu
4. Rozdzielczość obrazu
Zobaczmy więc, jak na tym tle prezentują się wyniki testowanego obiektywu.
Nie ulega wątpliwości, że centrum kadru prezentuje się świetnie. W tak trudnej do wykonania konstrukcji mamy dobrą jakość obrazu już na maksymalnym otworze względnym. Co więcej, jakość szybko rośnie wraz z przymykaniem przysłony i na f/4.0 osiąga swoje maksimum z wartością 48.8 lpmm, która jest wynikiem nawet minimalnie lepszym niż ten uzyskany przez niedawno testowanego i bardzo przez nas chwalonego Nikkora AF-S 105 mm f/1.4E ED.
Miarą jakości obiektywów szerokokątnych jest też to, co pokazują one na brzegu kadru. Zachowanie na skraju matrycy APS-C/DX nie budzi naszych zastrzeżeń. Już na maksymalnym otworze względnym MTF-y przekraczają wyraźnie poziom 30 lpmm, a więc obraz tam uzyskiwany jest w pełni użyteczny. W okolicach przysłon f/4.0–f/8.0 obiektyw dociera do wysokiego poziomu 40 lpmm.
Jedyne zastrzeżenia możemy mieć tylko i wyłącznie do zachowania na brzegu matrycy pełnoklatkowej i najbliższych okolic maksymalnego otworu względnego. Przymknięcie przysłony do f/1.8 powoduje jednak, że obraz robi się użyteczny. Warto nadmienić, że nawet potężny Zeiss Otus 28 mm f/1.4 notował wyniki ciut poniżej 30 lpmm dla brzegu pełnej klatki i otworu f/1.4. Wyniki Otusa są co prawda lepsze niż Nikkora, ale nie jest to różnica duża. A przecież Otus został przez nas okrzyknięty najlepszym obiektywem ostatnich lat w zakresie ogniskowych od 24 do 35 mm. Nieznaczna porażka z tak udanym obiektywem na pewno wstydu Nikkorowi nie przynosi.
Podsumowując, nowy Nikkor AF-S 28 mm f/1.4E ED to bardzo ostry obiektyw i jednocześnie jeden z najlepszych pod względem rozdzielczości Nikkorów, jaki przyszło nam w ostatnich latach testować. W tej kategorii jest co najmniej o klasę lepszy od swojego ciemniejszego brata, czyli Nikkora AF-S 28 mm f/1.8G. Brawo!
Na końcu tego rozdziału tradycyjnie przedstawiamy wycinki zdjęć naszej tablicy do pomiarów rozdzielczości pobrane z plików JPEG, zapisywanych równolegle z RAW-ami użytymi do powyższej analizy.
Nikon D3x, JPEG, f/1.4 |
Nikon D3x, JPEG, f/4.0 |