Samyang 85 mm f/1.8 ED UMC CS - test obiektywu
4. Rozdzielczość obrazu
Przypomnijmy, że najlepsze obiektywy stałoogniskowe systemu Fujifilm X testowane w ten sposób osiągają wyniki na poziomie 80 lpmm, a poziom przyzwoitości jest ustawiony w okolicach 44–45 lpmm. Ostatnio na X-T2 testowaliśmy Fujinona XF 50 mm f/2 R WR, który okazał się jednym z najostrzejszych obiektywów w systemie i zanotował maksymalne wyniki na poziomie 83 lpmm.
Zobaczmy więc, jak na tym tle wyglądają rezultaty Samyanga 85 mm f/1.8 ED UMC CS. Odpowiedni wykres znajduje się poniżej.
Zachowanie Samyanga 1.8/85 w centrum kadru jest świetne. Już na maksymalnym otworze względnym mamy do czynienia z wysokim poziomem 66 lpmm, a przymykanie przysłony tylko poprawia sytuację. Maksimum swoich możliwości testowany obiektyw osiąga dla przysłon f/2.8–4.0, gdzie wyniki trzymają się wartości 74–76 lpmm. To świetne osiągi, choć do rekordów troszkę zabrakło. Przykładowo, testowany na tym samym korpusie Fujinon 2/90 osiągał 78.5 lpmm. Tyle, że trochę ciemniejszy Fujinon jest wyraźnie większy, cięższy i droższy od Samyanga.
Co ciekawe, duże rozmiary Fujinona wcale nie pomogły mu na brzegu kadru, bo tam walkę z tańszym Samyangiem przegrał. Samyang jest już ostry od pełnej dziury, a po przymknięciu potrafi docierać do ponad 63 lpmm i jest to wyraźnie więcej niż niespełna 55 lpmm notowane przez Fujinona.
Ocena wyników Samyanga w tej kategorii może być tylko pozytywna. Konstruktorom udało się zachować świetny kompromis pomiędzy wagą, rozmiarami i jakością obrazu zarówno w centrum, jak i na brzegu kadru.
Na końcu tego rozdziału tradycyjnie przedstawiamy wycinki zdjęć naszej tablicy do pomiarów rozdzielczości pobrane z plików JPEG, zapisywanych równolegle z RAW-ami użytymi do powyższej analizy.
Fujifilm X-T2, JPEG, f/1.8 |
Fujifilm X-T2, JPEG, f/4.0 |