Samyang 85 mm f/1.8 ED UMC CS - test obiektywu
5. Aberracja chromatyczna i sferyczna
Aberracja chromatyczna
Choć obiektyw ma tylko jedną soczewkę ze szkła ED, widać, że współdziałając z pozostałym układem optycznym, w zupełności wystarcza ona do skutecznej walki z podłużną aberracją chromatyczną. Poniższe zdjęcia nie pokazują więc niczego niepokojącego.
Nie ma tutaj może idealnych wyników, bo za takie uznajemy poziomy poniżej 0.04%. Wciąż jednak obracamy się w osiągach, które można określić mianem małych, choć po przymknięciu przysłony zaczynają się zbliżać do wartości średnich, na szczęście w żadnym miejscu ich nie osiągając.
Fujifilm X-T2, RAW, f/1.8 | Fujifilm X-T2, RAW, f/16.0 |
Aberracja sferyczna
Trochę zastrzeżeń możemy za to mieć do korygowania aberracji sferycznej. Przede wszystkim, pierwsze zdjęcia w niniejszym rozdziale pokazują pływanie ogniska. Po przymknięciu przysłony od f/1.8 do f/2.4, głębia przesunęła się zauważalnie w kierunku dalszych odległości. Co więcej, rozogniskowane krążki światła uzyskane przed i za ogniskiem pokazują wyraźne różnice, dość charakterystyczne dla nieskorygowanej do końca aberracji sferycznej. Warto jednak dodać, że nie jest to problem duży, bo jakość obrazu na przysłonach w okolicy f/1.8 jest bardzo dobra, a zdjęcia uzyskane na tym otworze względnym nie pokazują charakterystycznej mgiełki, która związana jest najczęściej z dużymi problemami z aberracją sferyczną.
X-T2, f/1.8, przed | X-T2, f/1.8, za |