Sony FE 40 mm f/2.5 G - test obiektywu
4. Rozdzielczość obrazu
Zobaczmy, jak na tym tle wyglądają osiągi obiektywu Sony FE 40 mm f/2.5 G. Wyniki, jakie uzyskał on w centrum kadru oraz na brzegach matryc APS-C i pełnej klatki, są zaprezentowane poniżej.
Jeśli chodzi o centrum kadru, testowany obiektyw zasłużył na pochwały. Już na maksymalnym otworze względnym mamy do czynienia z wysokim wynikiem dochodzącym do prawie 65 lpmm. Przymknięcie przysłony pozwala dotrzeć z MTF-ami do ponad 75 lpmm. To nie są tak dobre osiągi, jak widzieliśmy ostatnio u Batisa 2/40 oraz Sigmy C 2/35 (oba te obiektywy przekraczały lekko 77 lpmm), ale przecież Sony jest obiektywem trochę ciemniejszym, więc zadanie miał trudniejsze. O tym, że wywiązał się z niego bardzo dobrze, może świadczyć porównanie z osiągami obiektywów klasy 2.8/35. Przykładowo, Zeiss Sonnar 2.8/35 ledwie przekraczał wartość 62 lpmm, a Samyang 2.8/35 FE osiągał poziom 63 lpmm.
Bardzo pozytywnie oceniamy też zachowanie na brzegu matrycy APS-C. Na maksymalnym otworze względnym przekroczony jest poziom 50 lpmm, a więc uzyskujemy tam w pełni użyteczne obrazy. Maksymalne MTF-y są osiągane w przedziale przysłon f/4.0–5.6 i tam mamy do czynienia z bardzo dobrymi wartościami na poziomie 60 lpmm.
Gdy konstruktorzy muszą liczyć się z rozmiarami obiektywu, często daje to o sobie znać na brzegu pełnej klatki. Tutaj pewne kompromisy związane z gabarytami są widoczne, bo na przysłonach f/2.5 i f/2.8 jesteśmy trochę poniżej poziomu przyzwoitości. Na szczęście przymknięcie przysłony do okolic f/3.5 załatwia problem, a w przedziale od f/5.0 do f/9.0 wartości funkcji MTF50 są na naprawdę dobrym poziomie.
Podsumowując, Sony FE 40 mm f/2.5G to obiektyw, który bez problemów daje nam ostre obrazy w prawie całym kadrze. Mały kompromis, jaki obserwujemy na brzegu pełnej klatki i na maksymalnym otworze względnym jest ceną, jaką trzeba było zapłacić za mniejsze rozmiary i jest to cena, która wcale nie jest taka duża.
Na końcu tego rozdziału tradycyjnie przedstawiamy wycinki zdjęć naszej tablicy do pomiarów rozdzielczości pobrane z plików JPEG, zapisywanych równolegle z RAW-ami użytymi do powyższej analizy.
A7R III, JPEG, 40 mm, f/2.5 |
A7R III, JPEG, 40 mm, f/4.0 |