Nikon Nikkor Z 600 mm f/6.3 VR S - test obiektywu
10. Autofokus i oddychanie
Autofokus
Autofokus Nikkora 6.3/600 VR po podłączeniu do Nikona Z7 pracuje praktycznie bezgłośnie. Jeśli chodzi o szybkość, to nie rzuca ona na kolana. Przebieg całego zakresu odległości i potwierdzenie ostrości zajmuje około 0.8–0.9 sekundy i nie jest to czas, który może zaimponować. Oczywiście zawsze możemy posiłkować się użyciem ogranicznika zakresu do przedziału od 10 metrów do nieskończoności. W tym przypadku omawiany czas skróci się do około 0.4 sekundy.
Jeśli chodzi o celność autofokusa, trudno mieć tutaj zastrzeżenia. W warunkach studyjnych, na grube kilkaset wykonanych zdjęć, wyraźne pudło pojawiło się dosłownie jeden raz. W plenerze, gdy warunki świetlne są dobre, też wszystko działa jak należy. Problemy pojawiają się, gdy jest trochę ciemniej i mamy mniej kontrastowe obiekty. Ptak siedzący na gałęzi i znajdujący się w cieniu, czasami jest wyzwaniem, które powoduje, że autofokus potrafi przejechać przez niego kilka razy zanim ustawi się właściwie.
Poniższe zdjęcia wyraźnie pokazują, ze testowany obiektyw nie pokazywał problemów z ustawianiem ostrości przed lub za właściwym obiektem.
Nikon Z7, 600 mm, f/6.3 |
Oddychanie
Testy oddychania obiektywu, czyli zmiany zawartości filmowanego kadru przy przeostrzaniu, przeprowadzamy przeostrzając manualnie przy domkniętej przysłonie od minimalnej odległości ogniskowania do nieskończoności i sprawdzając, na ile zmieniło się wskutek tego procesu pole widzenia obiektywu.
Zmianę kadru w zakresie od 0 do 5% uważamy za małą. Między 5 a 10% mówimy o poziomie średnim. Zazwyczaj są to też maksymalne wartości, z jakimi są w stanie poradzić sobie algorytmy kompensacji oddychania obecne w niektórych korpusach. Między 10 a 15% będziemy mówić o poziomie dużym, a powyżej 15% o bardzo dużym.
Tak prezentuje się nagranie testowe dla omawianego instrumentu:
W oparciu o powyższe nagranie, porównując stopklatki przed i po przeostrzeniu, możemy oszacować, że oddychanie testowanego obiektywu wynosi około 28%, co jest wartością monstrualną. Powoduje ona, że podczas przechodzenia od nieskończoności do minimalnej odległości ogniskowania obiektyw zmienia swoje parametry ze zmierzonych przez nas 586 mm f/6.3 aż do okolic 750 mm i światła w sięgającego nawet f/8.1. To ogromna odchyłka od deklarowanych parametrów obiektywu i każdy jego potencjalny użytkownik powinien mieć świadomość tego faktu. Choć pewnie ptasiarze docenią fakt, że na typowych odległościach roboczych rzędu kilku czy kilkunastu metrów obiektyw ma rzeczywistą ogniskową większą niż deklarowane 600 mm.