Sony Alpha DSLR-A350 - test aparatu
2. Wygląd i jakość wykonania
Po ogromnej kampanii reklamowej wiele osób nie zajmujących się nawet amatorsko fotografią jest bardzo zaciekawiona Sony A350. Nie będąc świadomym możliwości technicznych aparatu, ani nie znając się na fotografii, potencjalny Kowalski ulega albo informacjom podawanym w reklamie, albo wyglądowi aparatu. Szczególnie w umysłach płci pięknej A350 kreowany jest na bardzo elegancki aparat. I to kłóci się z doznaniami części osób, dla których styl systemu Alpha jest zbyt kwadratowy. Oczywiście wygląd aparatu powinien mieć co najmniej trzeciorzędne znaczenie. Nasze zmysły jednak nie koniecznie poddają się rozumowi, a to zdecydowanie potwierdza się w przypadku kobiet. Personifikując, A350 uchodzi wśród nich za atrakcyjny aparat, choć krążą na prawdę poważne opinie typu: szkoda że nie jest srebrny albo...
Uroku i jednocześnie szczypty technologicznego ''gadżeciarstwa'' dodaje
uchylny wyświetlacz, o własnościach którego dokładnie piszemy w dalszej
części tego rozdziału. Rozmieszczanie przycisków na korpusie kształtujące
dodatkowo wygląd aparatu odpowiada w dużym przybliżeniu stylistyce A700,
czy A200. Model A700 zapoczątkował najwyraźniej trwały styl korpusów
systemu Alpha, którego trzymają się modele A200, A300 i A350.
Zasilanie i gniazda
W A350 możemy odnaleźć trzy złącza:
- złącze na wężyk,
- wejście zasilania DC IN,
- uniwersalne wyjście USB/VIDEO OUT.
Aparat A350 jest kompatybilny z kartami Compact Flash typu I/II (UDMA/Microdrive) oraz Memory Stick Duo poprzez opcjonalny adapter w kształcie karty CF.
A350 zasilany jest baterią NP-FM500H, czyli taką z jaką są kompatybilne modele A700/A200/A300. W zestawie wraz z akumulatorem znajduje się ładowarka BC-VM10, a opcjonalnie dostępny jest adapter AC-VQ900AM przeznaczony do ciągłego zasilania aparatu z sieci elektrycznej. Profesjonalnemu wyglądowi A350 może pomóc pionowy uchwyt VG-B30AM zasilany dwoma akumulatorami NP-FM500H posiadający spust migawki i przyciski kompensacji ekspozycji oraz blokady ekspozycji AEL.
Przyciski
Korpus A350 jest bardzo podobny do A200. Przypominamy, że jest on identyczny z modelem A300. Ze względu na nowa funkcję podglądu obrazu na żywo pojawiły się dwa przyciski z nią związane. Pierwszy to włącznik, na lewo od spustu migawki, który też od razu zasłania wizjer, aby światło nie wpadało od tyłu do obudowy w trakcie ekspozycji. Drugi, znajdujący się na prawo od AEL, to przycisk ''inteligentnego telekonwertera'' - wycina on ze zdjęcia Large kadr odpowiadający rozmiarowi Middle (7.7 MPix) lub Small (3.5 MPix). Jest to więc funkcja na kształt cyfrowego zoomu. Reszta nie zmieniła się jeśli porównamy do testowanego przez nas A200.
Po lewej stronie LCD jest znajomy rząd przycisków: MENU, DISP, usuwanie zdjęć, podgląd zdjęć. Powyżej nich, obok wizjera jest włącznik zasilania aparatu. Trzymając aparat w dłoni, w zasięgu kciuka są przyciski: kompensacji ekspozycji, blokady ekspozycji i wspomniany już przycisk ''inteligentnego telekonwertera''. Po prawej stronie LCD odnajdziemy natomiast przycisk funkcyjny wyświetlający podręczne menu z parametrami: błysku, autofokusu, balansu bieli, pomiaru światła, obszaru AF i funkcji D-Range. Do poruszania się po menu służy ''krzyżak'' z przyciskiem OK po środku. Poniżej odnajdziemy włącznik stabilizacji obrazu (SuperSteadyShot).
Na górze mamy pokrętło z trybami fotografowania. Obok spustu migawki pokrętło sterujące do zmiany przysłony i czasu, przycisk ISO i przycisk trybu wykonywania zdjęć. Usytuowanie przycisku ISO jest mało wygodne. Bardziej racjonalnym rozwiązaniem była by zamiana miejscami ISO z inteligentnym telekonwerterem, który z pewnością będzie używany rzadziej od zmiany czułości.
Menu
Użytkownicy innych systemów niż Alpha mogą tylko pozazdrościć tak przyjemnego i czytelnego menu jakie jest już standardem w lustrzankach Sony. Kilka zakładek, których nie trzeba przewijać w dół zapewnia łatwe i bardzo szybkie zmienianie ustawień. Menu zostało podzielone na cztery grupy: menu nagrywania (2 zakładki), menu ustawień własnych (1 zakładka), menu odtwarzania (2 zakładki) i menu ustawień (3 zakładki). O tym co się w nich znajduje piszemy poniżej.
Menu nagrywania:
- rozmiar obrazu
- format obrazu - dwa formaty: 3:2 lub 16:9, w obu trzy rozmiary (Large, Middle i Small),
- jakość zdjęć - możliwość wyboru zapisu: RAW, RAW + JPEG, JPEG FINE, JPEG STD,
- strefa twórcza - regulacja jakości plików JPEG,
- regulacja błysku - błysk ADI lub przedbłyski TTL,
- korekcja błysku,
- nastawa priorytetu - wyzwalanie zdjęcia przy braku ustawienia ostrości,
- włączenie wspomagania AF,
- redukcja szumów długości naświetlania,
- redukcja szumów wysokości ISO,
- reset trybu nagrywania.
Menu ustawień własnych:
- eye-start AF - uruchamianie ustawiania ostrości przy zbliżeniu oka do wizjera,
- przycisk AEL,
- nastawa pokrętła sterującego,
- redukcja czerwonych oczu,
- regulacja czasu auto podglądu,
- ustawienia czujników przy wizjerze - reakcja LCD na zbliżenie oka do wizjera,
Menu odtwarzania:
- kasowanie,
- formatowanie,
- ochrona zdjęć,
- ustawienie DPOF: nadruk daty, nadruk indeksu,
- automatyczne obracanie zdjęć,
- pokaz zdjęć.
Menu ustawień:
- jasność LCD,
- czas wyświetlania informacji,
- oszczędzanie energii,
- wyjście wideo,
- język,
- data i czas,
- numer pliku,
- nazwa katalogu,
- wybór katalogu,
- połączenie USB,
- sygnały audio,
- mapowanie pikseli,
- czyszczenie matrycy,
- reset ustawień.
Zmianę pewnych parametrów dokonuje się po wciśnięciu przycisku Fn. W tym miejscu znajdują się tryby: błysku, autofokusu, balansu bieli, pomiaru światła, obszaru AF i funkcji D-Range.
Wyświetlacze
Wyświetlacze LCD w najnowszych aparatach Sony nazywane są ''małymi Braviami''. Bardzo dobrej jakości panele dają obraz niezwykle jasny i kontrastowy. Tak samo jest w A350. Ekran ma przekątną 2.7 cala, a rozdzielczość 230400 punktów (960x240). Cechą która wyróżnia tę lustrzankę jest ruchomy wyświetlacz. Jego swobodne pionowe ruchy przydadzą się przy fotografowaniu ponad tłumem, albo przy fotografowaniu makro, kiedy z nosem w trawie próbujemy ''ustrzelić'' robaczka.
W trybie podglądu zdjęć może być wyświetlane ''czyste'' zdjęcie, zdjęcie wraz z kilkoma najważniejszymi informacjami (m.in. numer fotografii, numer zdjęcia na karcie, ISO, czas, przysłona, data), zdjęcie wraz z histogramami RGBY i skróconym EXIF-em. Nad aktualnym zdjęciem wyświetlany jest także pasek z miniaturami sąsiednich zdjęć, co może ułatwiać szybsze przeglądanie. Poszczególny wygląd ekranu zmienia się wciskając przycisk DISP.
Modele A300 i A350 to pierwsze lustrzanki Sony z podglądem obrazu na żywo. Novum wśród lustrzanek stanowi technologia ''Pentamirror Tilt'', która wykorzystuje dodatkowy sensor. We wszystkich przetestowanych przez nas lustrzankach posiadających tryb Live View, do ustawiania ostrości potrzebne jest opuszczenie lustra. Wprowadza to dodatkowy dezorientujący dźwięk i opóźnia fotografowanie. W A350 po przesunięciu przełącznika Live View zasłonięty zostaje wizjer i obraz na żywo pojawia się natychmiast na ekranie. Przytrzymanie do połowy spustu migawki powoduje ustawienie ostrości tak szybko jak w normalnym trybie pracy. Mamy więc identyczną sytuację jak w aparacie kompaktowym, a dodatkowo nie będzie nas także denerwować wyłączanie się Live View przy wejściu do MENU, czy naciśnięciu przycisku Fn.
Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem pracy podglądu na żywo w tym aparacie. System opracowany przez Sony działa wyśmienicie. Jest szybki i funkcjonalny tak jak być powinno. Na ekranie wyświetlany jest aktywny histogram, a rzutowany obraz zmienia jasność przy zmianie przysłony lub czasu. Konkurencja ma do czego dążyć.
W normalnym fotografowaniu na LCD wyświetlana jest tablica z informacjami o aktualnych parametrach ekspozycji. Przyciśnięcie DISP powoduje wyświetlenie wersji ograniczonej w informację, lub brak wyświetlenia. Jest to także zsynchronizowane z czujnikiem przy wizjerze. Po przyłożeniu oka ekran wyłącza się.
-
1. Tryb ekspozycji, czas otwarcia migawki, przysłona, ekspozycja, blokada AE.
2. Tryb pracy lampy błyskowej, skala EV, czułość ISO.
3. Tryb zapisu, tryb ostrości, pole AF, pomiar światła, styl twórczy, balans bieli, optymalizacja zakresu tonalnego.
4. Stan naładowania akumulatora, jakość obrazu, rozmiar obrazu, liczba możliwych do wykonania zdjęć.
Mały wizjer w A350, jak na amatorski aparat przystało, nie zawiera dużej ilości kontrolek. Obsługa aparatu skupiona jest wokół ekranu LCD. Po naciśnięciu przycisku ISO, albo trybu wykonywania zdjęć możliwa jest zmiana tych parametrów w wizjerze, choć jednocześnie świeci nam na dole ekran LCD.
-
1. Pole punktowego autofokusu, pole pomiaru punktowego AF, pole obszaru
pomiaru światła, pole zdjęcia w formacie 16:9.
2. Kompensacja lampy błyskowej, ładowanie lub zapalenie lampy błyskowej, bezprzewodowa lampa błyskowa, synchronizacja z krótkimi czasami ekspozycji, ostrość, czas otwarcia migawki, przysłona, skala EV, blokada ekspozycji (AE Lock), liczba możliwych do wykonania zdjęć, ostrzeżenie o ryzyku poruszenia zdjęcia, współczynnik kształtu 16:9.