Nikon D90 - test aparatu
2. Wygląd i jakość wykonania
Zasilanie i gniazda
Tak samo jak Nikon D80, nowy model jest zasilany akumulatorem litowo-jonowym EN-EL3e o pojemności 1500 mAh / 7.4 V. W zestawie użytkownik otrzymuje ładowarkę oznaczoną symbolem MH-18a, która zgodnie z tym co podaje producent, ładuje akumulator w ciągu 135 minut. Opcjonalnie aparat można również zasilać poprzez zasilacz sieciowy EH-5 lub EH-5a. Przy sprzęcie tej klasy nie może również zabraknąć możliwości dołączenia uchwytu pionowego z pojemnikiem na baterię (popularnie zwanego gripem). Kompatybilnym z D90 jest model gripu oznaczony jako MB-D80 Multi Power. Grip może pracować z dwoma akumulatorkami EN-EL3e lub sześcioma bateriami typu AA (alkalicznymi LR6, niklowo-wodorkowymi HR-6, litowymi FR-6, lub niklowo manganowymi ZR-6).
Po lewej stronie korpusu D90, pod gumowymi zaślepkami, odnajdziemy 5 gniazd. Pod większą z klapek znajdują się następujące złącza:
- USB 2.0 Hi-Speed (Mini-B),
- wideo (PAL/NTSC),
- HDMI (typu C),
- zasilanie DC.
Osobna mała zaślepka ukrywa złącze zdalnego sterowania oraz modułu GPS w jednym i umożliwia opcjonalnie:
- podłączenie zdalnego sterowania poprzez przewód MC-DC2 lub pilota ML-L3,
- podłączenie moduł GPS GP-1.
Po prawej stronie aparatu pod plastikową klapką znajduje się wejście na karty typu SD/SDHC.
Przyciski i pokrętła
Na brak przycisków i pokręteł w D90 nie możemy narzekać. Konstruktorzy pomyśleli o tym, aby wyposażyć korpus nowego Nikona we wszystkie potrzebne przyciski, umożliwiające szybką i wygodną zmianę naprawdę dużej liczby parametrów i ustawień aparatu. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu, czym dysponuje w tej materii Nikon D90.
Rozpocznijmy od górnej części korpusu. Po lewej stronie lampy błyskowej, odnajdujemy tradycyjne koło nastaw, umożliwiające przełączanie pomiędzy kolejnymi trybami:
- M - tryb ustawień manualnych,
- A - preselekcja przysłony,
- S - preselekcja czasu,
- P - automatyka programowa,
- seria trybów (sceny): automatyczny, automatyczny bez lampy błyskowej, portret, krajobraz, makro, sport, portret nocny.
Po prawej stronie natomiast, poza oczywistym spustem migawki znajduje się okalający go pierścień służący do włączania i wyłączania aparatu. Kiedy pierścień znajduje się w pozycji "ON" jego przekręcenie w prawo zapala lub gasi lampkę podświetlającą monochromatyczny wyświetlacz. Powyżej i obok wspomnianego wyświetlacza znajdziemy cztery przyciski:
- zmiana pomiaru światła (matrycowy, skoncentrowany z uwypukleniem środka kadru, punktowy),
- kompensacja ekspozycji,
- tryb wykonywania zdjęć (pojedyncze, seryjne, samowyzwalacz, zdalne sterowanie),
- tryb autofokusa (automatyczny, pojedynczy, ciągły).
Przejdźmy teraz do tylnej ścianki aparatu. Po lewej stronie wizjera znajduje się przycisk usuwania zdjęć, natomiast po prawej przycisk blokady ekspozycji. Idąc jeszcze dalej w prawo, na brzegu korpusu, umieszczone zostało wielofunkcyjne pokrętło. Przechodząc niżej, po lewej stronie głównego ekranu znajdziemy rząd przycisków. Zaczynając od góry mamy kolejno:
- przycisk podglądu zdjęć,
- przycisk MENU,
- przycisk wyboru balansu bieli, blokady zdjęcia i wyświetlania pomocy w trybie MENU,
- przycisk wyboru ISO oraz zmniejszania zdjęć i wyświetlania miniaturek,
- przycisk zmiany formatu zapisywanych plików i jakości zapisu JPEG-ów oraz powiększania zdjęcia.
Po prawej stronie LCD umieszczono:
- przycisk uruchamiający tryb podglądu na żywo (live view) i tryb filmowania,
- okrągły wybierak wielofunkcyjny (''krzyżak''), służący do poruszania się po menu, wybierania punktów AF, czy przeglądania zdjęcia oraz zmiany ilość informacji wyświetlanych przy przeglądaniu zdjęć i w trybie "live view",
- przycisk OK znajdujący się wewnątrz krzyżaka używany do akceptacji wyborów funkcji w MENU oraz jako przycisk start/stop przy nagrywaniu filmów,
- przełącznik blokujący wybór położenia punktowego AF,
- przycisk info umożliwiający wyświetlenie na głównym ekranie informacji o aktualnych ustawieniach aparatu oraz (po dwukrotnym wciśnięciu) pozwalający na względnie szybką zmianę kilku dodatkowych ustawień aparatu, do których nie mamy bezpośredniego dostępu za pomocą innych przycisków.
Pozostało jeszcze do omówienia kilka przycisków na przedniej ściance aparatu. Zaczynając od strony rękojeści, w jej górnej części znajdziemy kolejne wielofunkcyjne pokrętło. Następnie mamy do dyspozycji przycisk funkcyjny Fn, do którego użytkownik może przypisać jedną z kilku funkcji do wyboru. Poniżej odnajdziemy przycisk podglądu głębi ostrości (ręczne przymknięcie przysłony). Po drugiej stronie natomiast, znajdują się przycisk podnoszenia oraz ustawienia lampy błyskowej (tryb i kompensacja), bracketing, blokada bagnetu oraz przełącznik ustawiania ostrości MF/AF. Na przedniej ścianie znajduje się jeszcze jeden element, który co prawda przyciskiem nie jest, ale przy okazji omawiania budowy aparatu warto o nim wspomnieć. Ze względu na możliwość nagrywania filmów Nikonem D90, na przedniej ściance (nieco powyżej logo D90) znajduje się mikrofon rejestrujący dźwięk w trybie wideo.
Menu
Menu Nikona D90 zostało podzielone na sześć czytelnych zakładek: menu odtwarzania, fotografowania, ustawienia osobiste, ustawienia aparatu, menu retuszu oraz "ostatnie ustawienia" lub "moje menu" opcjonalnie do wyboru.
Poniżej prezentujemy listę elementów znajdujących się w poszczególnych zakładkach.
Menu odtwarzania:
- Usuwanie,
- Folder odtwarzania,
- Ukryj zdjęcie,
- Tryb wyświetlania,
- Podgląd zdjęć,
- Obrót zdjęć pionowych,
- Pictmotion,
- Pokaz slajdów,
- Ustawienia wydruku (DPOF).
Menu fotografowania:
- Ustaw przetwarzanie obrazu,
- Dostosuj przetwarzanie obrazu,
- Jakość zdjęcia,
- Wielkość zdjęcia,
- Balans bieli,
- Ustawienia czułości ISO,
- Aktywna funkcja D-Lighting,
- Przestrzeń barw,
- Redukcja szumów przy długich naświetleniach,
- Redukcja szumów przy wysokich czułościach,
- Aktywny folder,
- Wielokrotna ekspozycja,
- Ustawienia filmu.
Menu ustawień osobistych:
- Resetowanie ustawień osobistych,
- (a) Autofokus,
- (b) Pomiar światła/ekspozycja,
- (c) Zegary/blokada AE,
- (d) Fotografowanie/wyświetlanie,
- (e) Bracketing/lampa błyskowa,
- (f) Elementy sterujące.
Ustawienia aparatu:
- Formatowanie karty,
- Jasność monitora LCD,
- Czyszczenie matrycy,
- Uniesienie lustra przy czyszczeniu matrycy,
- Tryb video (PAL lub NTSC),
- HDMI - ustawienia rozdzielczości wyświetlanych zdjęć przy zastosowaniu złącza High Definition Multimedia Interface,
- Czas na świecie - ustawienie czasu,
- Język,
- Komentarz do zdjęcia,
- Automatyczny obrót zdjęć,
- Wzorzec do usuwania kurzu,
- Informacja o baterii,
- GPS - ustawienia,
- Wersja oprogramowania.
Menu retuszu:
- D-lighting,
- Redukcja efektu czerwonych oczu,
- Przycinanie,
- Monochrome,
- Efekt filtrów,
- Balans kolorów,
- Miniatura,
- Nakładanie zdjęć,
- Przetwarzanie NEF,
- Szybki retusz,
- Prostowanie,
- Korekta zniekształceń,
- "Rybie oko".
Piątą zakładkę menu stanowią do wyboru "Ostatnie ustawienia" lub "Moje menu". Pierwsza z możliwości wyświetla listę elementów menu, które były ostatnio zmieniane. "Moje menu" pozwala na ułożenie sobie własnego menu (maksymalnie do 20 elementów) ze wszystkich dostępnych pozycji w menu.
Wyświetlacze
W Nikonie D90 mamy do dyspozycji 3 calowy, kolorowy wyświetlacz TFT LCD. Jego rozdzielczość wynosi 920000 punktów (640x480 pikseli, VGA), kąt widzenia jest równy 170 stopni i pokrywa 100% pola kadru w trybie Live view. Wyświetlacz jest bardzo dobrej jakości, a obraz jest jasny i wyraźny. Dodatkowo mamy możliwość regulacji jasności w siedmiostopniowej skali.
W trybie przeglądania zdjęć mamy możliwość wyświetlenia wielu istotnych informacji. Poza danymi zawartymi w EXIF'ie możemy również obejrzeć zarówno histogram zwykły jak i w poszczególnych barwach RGB, a także przepalenia. Przechodzenie pomiędzy kolejnymi ekranami z poszczególnymi informacjami odbywa się za pomocą krzyżaka (góra/dół). Menu odtwarzania pozwala na konfigurację ilości wyświetlanych informacji.
Do dyspozycji w omawianym aparacie mamy również tryb podglądu miniaturek zdjęć w trzech różnych powiększeniach, a także widok z poziomu kalendarza.
Poza głównym ekranem, Nikon D90 został wyposażony w bardzo wygodny i praktyczny wyświetlacz monochromatyczny, pokazujący aktualne wartości ustawień aparatu i parametrów fotografowania. Wyświetlacz ten posiada również podświetlenie, które można włączyć w razie potrzeby przekręcając włącznik aparatu z pozycji ON w prawo. Elementy umieszczone na wyświetlaczu widoczne są na poniższym rysunku schematycznym, a ich dokładny opis znajduje się pod rysunkiem.
1 - migawka, wartość kompensacji ekspozycji, wartość kompensacji błysku, regulacja balansu bieli, temperatura barwna, numer zdefiniowanego balansu bieli, liczba zdjęć przy bracketingu, 2 - wskaźnik poziomu naładowania baterii, 3 - tryb pracy lampy błyskowej, 4 - rozmiar zdjęcia, 5 - jakość zdjęcia, 6 - wskaźnik regulacji balansu bieli, 7 - balans bieli, 8 - część wskaźnika pokazującego wartość ISO, 9 - wskaźnik "K" pojawiający się na wyświetlaczu gdy wolne miejsce na karcie pamięci pozwala na zapis ponad 1000 zdjęć, 10 - wskaźnik sygnału dźwiękowego, 11 - wskaźnik GPS, 12 - tryb wyzwalania migawki, 13 - przysłona, numer zdjęcia w trybie Bracketing, 14 - wskaźnik temperatury barwnej, 15 - wskaźnik kompensacji błysku, 16 - informacja o nie ustawionym zegarze, 17 - wskaźnik programu, 18 - tryb pomiary światła, 19 - obszar ustawiania ostrości, aktywne pole AF, 20 - tryb AF, 21 - wskaźnik trybu Czarno-biały, 22 - szacowana liczba zdjęć możliwych do zapisania na karcie, liczba zdjęć w serii do zapełnienia bufora, wskaźnik rejestrowania manualnego balansu bieli, wskaźnik PC, część wskaźnika pokazującego wartość ISO, 23 - wskaźnik ISO, 24 - wskaźnik postępu w trybie Bracketing, 25 - wskaźnik Bracketingu, 26 - wskaźnik bracketingu balansu bieli, 27 - wskaźnik kompensacji ekspozycji, 28 - wskaźnik wielokrotnej ekspozycji.
Widać zatem wyraźnie, że liczba informacji dostępnych na stosunkowo niewielkim wyświetlaczu monochromatycznym jest naprawdę duża, a to zdecydowania zwiększa komfort użytkowania aparatu i przyspiesza jego obsługę.
Użytkownikom, którym z jakiś powodów wyświetlacz monochromatyczny nie zapewnia wystarczającej wygody obsługi możemy powiedzieć, że te same informacje (plus jeszcze kilka dodatkowych) można wyświetlić na głównym ekranie wciskając przycisk info. Dwukrotne wciśnięcie tego przycisku daje nam możliwość zmiany kilku dodatkowych parametrów, do których nie ma bezpośredniego dostępu z poziomu przycisków na korpusie.
Poniżej przedstawiamy schematyczny rysunek rozkładu poszczególnych elementów, które są wyświetlane oraz krótko je opisujemy.
1 - wskaźnik trybu fotografowania, , 2 - wskaźnik "Flexible program", 3 - migawka, wskaźnik kompensacji ekspozycji, wskaźnik kompensacji lampy błyskowej, temperatura barwowa, liczba zdjęć w trybie Bracketing, 4 - przysłona, numer zdjęcia w trybie Bracketing, 5 - tryb wyzwalania migawki, 6 - prędkość wykonywania zdjęć w trybie seryjnym, 7 - wskaźnik zdalnego wyzwalania migawki, wskaźnik samowyzwalacza, 8 - wskaźnik ISO, 9 - wskaźnik sygnału dźwiękowego, 10 - wskaźnik sygnalizujący, że liczba zdjęć możliwych do zapisania na karcie przekracza 1000, 11 - wskaźniki balansu bieli, 12 - przypisanie przycisku AE-L/AF-L, 13 - przypisanie przycisku Fn, 14 - ustawienie przetwarzania obrazu, 15 - aktywacja funkcji D-Lighting, 16 - wskaźnik redukcji szumów przy wysokich ISO, 17 - wskaźnik redukcji szumów przy długich czasach ekspozycji, 18 - tryb pomiaru światła, 19 - wskaźnik trybu lampy błyskowej, 20 - kompensacja ekspozycji, wskaźnik postępu w trybie Bracketing, 21 - wskaźnik zasilania zewnętrznego, 22 - blokada ustawień lampy błyskowej (FV lock), 23 - wskaźnik kompensacji błysku, 24 - wskaźnik kompensacji ekspozycji, 25 - wskaźnik wielokrotnej ekspozycji, 26 - wskaźnik trybu Bracketing, 27 - wskaźnik poziomu bracketingu przy zastosowaniu funkcji D-Lighting, 28 - wskaźnik komentarza do zdjęcia, 29 - tryb AF, 30 - wskaźnik wartości ISO, 31 - liczba zdjęć możliwych do zapisania na karcie, 32 - wskaźnik GPS, 33 - obszar ustawiania ostrości, aktywne pole AF, 34 - wskaźnik rodzaju i jakości zdjęcia, 35 - rozmiar zdjęcia, 36 - informacja o nie ustawionym zegarze, 37 - wskaźnik baterii.
Wizjer
W D90 odnajdziemy taki sam wizjer, z jakim mieliśmy do czynienia w D80. Jego podstawowe parametry to:
- powiększenie - x0.94,
- pokrycie kadru - ok. 96%,
- korekcja dioptrii od -2.0 do +1.0,
- punkt oczny - 19.5 mm,
- matówka BriteView Clear Matte Mark II typu B.
1 - siatka kadrowania, 2 - okrąg do pomiaru centralnego ważonego, 3 - wskaźnik poziomu zużycia baterii, 4 - wskaźnik trybu Czarno-biały, 5 - obszary AF, 6 - centralny ''normalny'' obszar AF, 7 - centralny ''szeroki'' obszar AF, 8 - ostrzeżenie o braku karty pamięci, 9 - wskaźnik AF, 10 - blokada ustawień lampy błyskowej (FV lock), 11 - migawka, 12 - przesłona, 13 - wskaźnik poziomu naładowania baterii, 14 - wskaźnik bracketingu balansu bieli, 15 - wskaźnik Bracketingu, 16 - wskaźnik ISO, 17 - liczba pozostałych zdjęć, liczba zdjęć w serii do zapełnienia bufora, wskaźnik nastawy balansu bieli, wartość kompensacji ekspozycji, wartość kompensacji błysku, wskaźnik PC, wskaźnik wartości ISO, 18 - liczba zdjęć możliwych do zapisania na karcie przekracza 1000, 19 - wskaźnik gotowości lampy błyskowej, 20 - blokada ekspozycji (AE lock), 21 - kompensacja ekspozycji, 22 - wskaźnik kompensacji błysku, 23 - wskaźnik kompensacji ekspozycji, 24 - wskaźnik automatycznego trybu ISO, 25 - część wskaźnika wartości ISO.