Niedawno recenzowaliśmy lunetę Vortex Viper HD 20–60×85. Pisaliśmy o niej w zasadzie w samych superlatywach, zwracając jednak uwagę na małe pole widzenia dołączanego w zestawie okularu typu zoom.
Seria pełnoklatkowych obiektywów przeznaczonych do bezlusterkowców z linii Sigma Contemporary zaczęła się dość nietypowo. W lipcu 2019 roku firma zaprezentowała model Sigma C 45 mm f/2.8 DG DN i zaoferowała go na bagnetach Sony FE i L-mount.
Seria pełnoklatkowych obiektywów przeznaczonych do bezlusterkowców z linii Sigma Contemporary zaczęła się dość nietypowo. W lipcu 2019 roku firma zaprezentowała model Sigma C 45 mm f/2.8 DG DN i zaoferowała go na bagnetach Sony FE i L-mount.
Panasonic Lumix S5 to najnowszy, czwarty już pełnoklatkowy bezlusterkowiec w ofercie tego producenta. Nominalnie jest on najprostszym, \"podstawowym\" modelem pozycjonowanym niżej niż S1 i S1R. Nie jest to jednak takie proste, S5 nie jest po prostu okrojoną wersją modelu S1.
W dniu dzisiejszym swoją premierę miała najnowsza pełnoklatkowa kamera Sony, model FX6. Dzięki uprzejmości polskiego oddziału firmy, mieliśmy możliwość zapoznania się z tym interesującym urządzeniem i możemy podzielić się wrażeniami z jego użytkowania.
Firma Zeiss ma bardzo długą tradycję odnośnie produkcji lornetek o parametrach 8×30/8×32. Każdy lornetkowy entuzjasta zna przecież modele takie jak Deltrintem 8×30, który pojawił się w sprzedaży już w roku 1920 czy Dialyt 8×30, który w różnych wersjach królował na rynku od roku 1964 do początku XXI wieku.
Aparat hybrydowy Pełnoklatkowe bezlusterkowce Panasonic Lumix S zaliczyły naszym zdaniem bardzo udany i jednocześnie mocny debiut. Tego samego dnia zaprezentowano dwa modele – S1 i S1R – aparaty o bardzo solidnej specyfikacji, przeznaczone głównie dla zaawansowanych fotografów.
Premiera MōVI, pierwszego szeroko stosowanego gimbala do filmowania, miała miejsce w 2013 roku. Od tego czasu, dzięki firmom takim jak na przykład FeiyuTech, urządzenia te trafiły z profesjonalnych planów filmowych do arsenału niemal każdego filmowca, niezależnie od tego, czy mówimy o specjalistach od ślubów, filmów korporacyjnych, reklam, teledysków czy form fabularnych.
System pełnoklatkowych bezlusterkowców Nikona jest dość młody, pojawił się bowiem nieco ponad 2 lata temu na rynku. Równocześnie zaprezentowano dwa aparaty: Z6 – wyposażony w matrycę 24-megapikselową oraz Z7 – z sensorem o 45 milionach komórek światłoczułych.
W czasie minionego weekendu odbył się jedyny w tym roku Festiwal Optyczny. Do znanego uczestnikom poprzednich edycji imprezy, malowniczo położonego XIX-wiecznego pałacu w Łochowie przyjechało 60 czytelników portalu oraz przedstawiciele wielu firm i marek z branży.
Większość z nas robi sobie różnego rodzaju plany, niektórzy wręcz układają harmonogramy i rozpisują swoje działania, przychody, wydatki czy wyjazdy na długi czas do przodu. Dotyczy to zarówno zwykłych ludzi planujących swoje życie prywatne i zawodowe, ale oczywiście jeszcze bardziej wszelkiego rodzaju firm, od tych małych, poprzez średnie, aż do największych korporacji.
Przy okazji omawiania konstelacji Strzały i jej obiektów wspominałem, że miałbym problemy ze wskazaniem jednego, ulubionego gwiazdozbioru, ale jednocześnie bez problemu wskazałbym dziesiątkę najładniejszych, moim zdaniem, konstelacji.
Mars jest najbliższą nam planetą zewnętrzną. Krąży po eliptycznej orbicie o wielkiej półosi wynoszącej 228 mln km, a jego odległość od Ziemi zmienia się od niespełna 56 do ponad 400 mln km. Przez to rozmiary tarczy Czerwonej Planety zmieniają się od 25 do 4 sekund łuku, a jej jasność od −3 do 1.
Idea naszych testów lornetek rodziła się prawie 20 lat temu. Pierwszy duży test został przeprowadzony w listopadzie 2002 roku, a jego wyniki ukazały się w czasopiśmie „Wiedza i Życie”.
Firma Vortex od samego początku swojego istnienia miała bogatą ofertę lornetek, w której znajdowało się nawet kilkanaście linii modelowych obejmujących szeroki zakres cenowy. W przypadku lunet obserwacyjnych tak bogata oferta, z przyczyn oczywistych, jest trudna do zaproponowania i jednocześnie niepotrzebna.