Kwiaty należą do ulubionych tematów fotograficznych. Ich zdjęcia wykonujemy w każdych możliwych okolicznościach, na spacerach w ogrodach botanicznych i parkach, na własnych działkach i w ogródkach przydomowych.
Światło świecy w malarstwie grało znaczącą rolę – oświetlało ono wnętrze pracowni malarza. Także w wielu przypadkach pełniło ważną rolę w budowaniu atmosfery zdjęcia. Prześledźmy zatem na kilku przykładach zdjęciowych, jak zmienia się płomyk świecy zależnie od różnych czynników fotograficznych.
Tematem dzisiejszej lekcji z cyklu \"Fotoszkoła Marumi\" będą filtry UV, czyli z definicji – blokujące tzw. promieniowanie ultrafioletowe. Ich istnienie i sposób użycia budzić może jednak pewną konsternację.
Tematem kolejnej lekcji z cyklu „Fotoszkoła Fomei i Marumi” będą filtry szare oraz połówkowe. Sens ich istnienia może wydawać się dla wielu amatorów nieodgadniony. Ciągła walka z brakiem światła, coraz wyższe użyteczne ISO, mnóstwo pieniędzy wydanych na jak najjaśniejsze obiektywy – a tu nagle filtr, którego jedynym celem jest znacząco przyciemnić obraz.
Powodzenie w realizacji zadań fotograficznych, czekających nas w przyszłości, zależy w dużej mierze od właściwego wyboru oświetlenia. Studyjne oświetlenie powinno spełniać następujące wymagania: duża intensywność strumienia świetlnego, niezmienność składu spektralnego w okresie eksploatacji, możliwość sterowania światłem, możliwość zmiany charakteru oświetlenia, bezpieczeństwo obsługi.
W poprzedniej lekcji dotyczącej filtrów polaryzacyjnych poznaliśmy teorię dotyczącą ich działania. W zdecydowanie mniejszym stopniu przedstawiliśmy ich konkretne zastosowania. W tej lekcji, zgodnie z obietnicą, odwracamy te proporcje.
Każdy przedmiot znajdujący się w polu widzenia obiektywu kamery zdjęciowej odbija padające na niego promienie świetlne. Ilość odbitych promieni zależy od kąta ich padania, oraz od rodzaju materiału odbijającego światło.
Panoramy zawsze znajdowały swoje miejsce w przedstawianiu rzeczywistości. Pojawiały się już w malarstwie, pozwalając na pełniejsze prezentowanie miejsc bądź wydarzeń. W czasach fotografii, gdy ich tworzenie jest łatwiejsze, trudno nie docenić możliwości ukazania fotografowanego miejsca inaczej niż za pomocą pojedynczego kadru.
Dzisiaj rano odbyła się kameralna konferencja prasowa zorganizowana przez polski oddział firmy Samsung, poświęcona najnowszym produktom tej firmy z działów fotograficznego, wideo i telewizorów.
Omówieniem podstaw związanych z działaniem i zastosowaniami filtrów polaryzacyjnych rozpoczynamy cykl dotyczący filtrów fotograficznych. Będziemy przy tym opierać się na ofercie filtrów firmy Marumi.
Dzisiaj, w warszawskim Centrum Cybernetyki odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez firmę Panasonic, na której zaprezentowano kilkudziesięciu dziennikarzom najnowsze aparaty kompaktowe tego producenta.
Dzisiaj, w warszawskiej Fabryce Trzciny, odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez firmę Olympus Polska, na której pokazano najnowszy aparat systemu Mikro 4/3 firmy Olympus o nazwie PEN E-PL1.
Zdjęcia przedmiotów są ważną dziedziną fotografii. Wiele z nich wykonujemy w studiu fotograficznym, w większości przypadków na specjalnie wykonanych w tym celu stołach bezcieniowych.
W trakcie poprzednich lekcji, przedstawiliśmy przegląd zagadnień związanych z technicznymi aspektami fotografowania. Poznaliśmy m.in. znaczenie parametrów ekspozycji, technikę poprawy rozpiętości tonalnej zdjęć oraz wykorzystania trybu seryjnego i lampy błyskowej.
Cyfrowa fotografia podróżnicza należy do moich ulubionych odmian fotografii. Bez względu na to, czy jesteśmy blisko domu, czy w dalekiej podróży, robienie zdjęć podczas wycieczek daje nam wszystkim wiele przyjemności.