Sigma 8-16 mm f/4.5-5.6 DC HSM - test obiektywu
11. Podsumowanie
Zalety:
- wysoka jakość wykonania,
- bardzo dobra, a momentami nawet rewelacyjna jakość obrazu w centrum kadru,
- dobra jakość obrazu na brzegu tak dużego pola widzenia,
- aberracja chromatyczna dość dobrze kontrolowana w zakresie ogniskowych 12–16 mm,
- umiarkowana dystorsja,
- rozsądna praca pod ostre światło,
- cichy, szybki i celny autofokus.
Wady:
- duża aberracja chromatyczna dla najkrótszej ogniskowej,
- bardzo duży astygmatyzm,
- spore winietowanie dla najkrótszej ogniskowej,
- brak możliwości stosowania filtrów.
Zacznijmy od największej wpadki czyli dużego astygmatyzmu. Trzeba jasno powiedzieć, że gdyby nie on, Sigma 8–16 mm, dla wszystkich ogniskowych, na maksymalnym otworze, osiągałaby wyniki na poziomie 50 lpmm lub wyższym. Z takimi rezultatami byłaby najlepszym obiektywem zmiennoogniskowym jakim testowaliśmy. Co więcej, nawet z astygmatyzmem w obecnej postaci wciąż zalicza się do czołówki. To tylko pokazuje jak dobrze sprawili się konstruktorzy tego instrumentu, bo taka jakość obrazu przy tych kątach widzenia nie jest łatwa do osiągnięcia.
Czy można było uniknąć wpadki z astygmatyzmem? Być może. Wcale nie jest jednak wykluczone,
że konstruktorzy optyki tego instrumentu pozwolili mu pojawiać się wyraźnie na najkrótszej ogniskowej, a zyskiem była cena i gabaryty. Pewnie nie byłoby problemów ze zrobieniem Sigmy 8–16 mm jeszcze lepszej optycznie, ale gdyby tak faktycznie się stało, a jednocześnie jej cena i gabaryty urosły znacząco (powiedzmy o czynnik 2), to czy znalazłoby się dużo chętnych na jej zakup? Wydaje nam się, że obecne rozwiązanie znajdzie jednak więcej chętnych – a o to przecież Sigmie chodziło.
Cieszy nas niezmiernie fakt, że z trudnym zadaniem zaproponowania tak nietypowej i nieobecnej u konkurentów konstrukcji Sigma wywiązała się tak dobrze. Konstruowanie ultraszerokokątnych zoomów nie jest bowiem proste, o czym przekonało się kilka firm.
Trzeba jednak pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Obiektyw o tak szerokich kątach widzenia jest bardzo specyficzny. Trzeba lubić taki zakres i umieć się nim posługiwać. Gdy te warunki są spełnione, Sigma 8–16 mm odwdzięczy się nam naprawdę ostrymi i udanymi ujęciami.
Zdjęcia przykładowe