Samsung NX 20 mm f/2.8 - test obiektywu
5. Aberracja chromatyczna i sferyczna
Aberracja chromatyczna
Zwykle, tak ciemne konstrukcje nie mają problemów z podłużną aberracją chromatyczną. Samsung 2.8/20 nie koryguje jednak tej wady idealnie. Rzut oka na poniższe zdjęcie pokazuje, że obraz za ogniskiem wpada w odcień żółto-zielony, a przed ogniskiem w niebieski. Nie jest to efekt duży, ale da się go zauważyć.
Poprzeczna aberracja chromatyczna na pewno jest zauważalna. Na maksymalnym otworze względnym można uznać ją jeszcze za małą, ale wraz z przymykaniem przysłony szybko rośnie, osiągając wartości średnie, a po naprawdę mocnym przymknięciu podchodzi pod poziom duży.
Aberracja sferyczna
Z aberracją sferyczną jest podobnie jak z podłużną aberracją chromatyczną. Wada ta nie jest może duża, ale da się ją zauważyć. Na poniższym zdjęciu objawia się ona w dość ciekawy sposób. Proszę zwrócić uwagę na środek krążka. W pierwszym przypadku samo centrum jest zauważalnie jaśniejsze od brzegu, na drugim zdjęciu jest odwrotnie – centrum jest wyraźnie ciemniejsze. W obiektywie idealnie skorygowanym coś takiego nie powinno mieć miejsca.