Nikon Nikkor AF-S 35 mm f/1.8G ED - test obiektywu
3. Budowa i jakość wykonania
Nikkor ma najwięcej elementów optycznych z całej grupy porównywanych instrumentów. Ciekawe jest to, że ma ich nawet więcej niż stabilizowany Canon. Zwraca też uwagę znaczny wzrost komplikacji optyki w porównaniu do poprzednika o świetle f/2.0. Canon jest za to wyraźnie szerszy i ma większą średnicę filtra, a także więcej listków przysłony.
Na poniższym zdjęciu Nikkor 1.8/35G stoi pomiędzy Sigmą A 1.4/35 i Canonem 2/35 IS USM.
Testowany obiektyw rozpoczyna się metalowym bagnetem, który otacza styki i tylną soczewkę obiektywu o średnicy 27 mm. Soczewka ta jest na równi ze stykami dla ostrości ustawionej na nieskończoność. Przy przejściu do minimalnej odległości ogniskowania chowa się ona na głębokość około 1 cm. Jej okolice są jednak dobrze wyczernione i nie odsłaniają żadnych elementów elektronicznych.
Właściwy korpus obiektywu jest pokryty czarnym tworzywem sztucznym. Zaraz przy bagnecie znajdziemy białą kropkę ułatwiającą mocowanie obiektywu do aparatu. Trochę dalej znajduje się tabliczka z nazwą i parametrami obiektywu oraz skala odległości wyrażona w metrach i stopach i umieszczona za szybką. Pod nią znajdziemy jeszcze znaczniki głębi ostrości, ale tylko dla wartości przysłony f/16, a więc średnio użyteczne. Po lewej stronie mamy przełącznik trybu pracy mechanizmu ustawiającego ostrość (M/A-M), a po drugiej stronie skali numer seryjny obiektywu, informacje o zastosowaniu silnika SWM, szkła ED, elementów asferycznych i średnicy filtra 58 mm, a także o tym, że obiektyw wyprodukowano w Chinach.
Kolejnym elementem obudowy jest karbowany pierścień do manualnego ustawiania ostrości, który ma szerokość 28 mm. Niestety nie ustrzegł się on bolączki wielu testowanych przez nas Nikkorów. Wykazuje lekki luz, co utrudnia precyzyjne nastawy. Przebieg całej skali odległości wymaga obrotu nim o kąt 110 stopni.
Z przodu obiektywu znajdziemy bagnet do mocowania osłony przeciwsłonecznej, nierotujące mocowanie filtrów o średnicy 58 mm i przednią soczewkę. Ma ona średnicę niespełna 43 mm, jest nieruchoma i bardzo delikatnie wypukła.
Jeśli chodzi o budowę wewnętrzną, mamy tutaj do czynienia z 11 elementami ustawionymi w 8 grupach. Znajdziemy tutaj jedną soczewkę asferyczną i jedną soczewkę z niskodyspersyjnego szkła ED. Obrazu całości dopełnia kołowa przysłona o siedmiu listkach, którą możemy domknąć do wartości f/16.
Kupujący dostaje w zestawie oba dekielki, osłonę przeciwsłoneczną i miękki futerał.