Sigma A 24-35 mm f/2.0 DG HSM - test obiektywu
3. Budowa i jakość wykonania
Na poniższym zdjęciu Sigma 24–35 mm stoi między Nikkorem AF-S 24–70 f/2.8 a Sigmą A 35 mm f/1.4 DG HSM.
Testowany obiektyw rozpoczyna się metalowym bagnetem, który otacza styki i tylną soczewkę o średnicy 29 mm. Soczewka ta jest na równi z bagnetem dla ogniskowej 24 mm i chowa się mniej niż 1 cm wgłąb obudowy, gdy przechodzimy do ogniskowej 35 mm. Ruch ten nie odsłania żadnych elementów wnętrza tubusu czy obudowy. Tylna soczewka cały czas otoczona jest czarnym, ładnie zmatowionym i karbowanym tubusem.
Właściwy korpus obiektywu zaczyna się gładkim, czarnym i metalowym pierścieniem, na który naniesiono białą kropkę ułatwiającą mocowanie obiektywu do korpusu oraz napisy „MADE IN JAPAN” i „015”. Idąc dalej, natrafimy na pierścień do zmiany ogniskowej. Ma on szerokość 29 mm i jego większą część zajmuje gumowane karbowanie, nad którym umieszczono znaczniki ogniskowej dla wartości 24, 28, 30 i 35 mm. Pierścień pracuje ze sporym oporem, ale pozwala na płynną pracę i precyzyjne nastawy.
Kolejny fragment obudowy jest nieruchomy i znajdziemy na nim nazwę oraz parametry obiektywu, nad którymi znajduje się skala odległości umieszczona za szybką i wyrażona w stopach oraz w metrach. Po lewej stronie skali znajdziemy symbol „A” oznaczający zaklasyfikowanie obiektywu do grupy „Art”, a także przełącznik trybu pracy mechanizmu ustawiającego ostrość (AF/MF FOCUS).
Następny element to pierścień do manualnego ustawiania ostrości o szerokości 36 mm, którego większą część zajmuje gumowane karbowanie. Pierścień pracuje płynnie i z należytym oporem. Przebieg całego zakresu odległości wymaga obrotu nim o kąt 120 stopni. Warto jednak pamiętać, że znaczna większość tego kąta przypada na okolice minimalnego dystansu ogniskowania. Na zakres od 1 metra do nieskończoności przypada jakieś 20 stopni… To niestety trochę mało.
Za pierścieniem do ustawiania ostrości znajdziemy nieruchomy fragment tubusa, na którym znajduje się bagnet mocowania osłony przeciwsłonecznej. Zaraz za nim właściwy korpus obiektywu się kończy.
Przednia soczewka obiektywu ma średnicę 55 mm i jest otoczona przez nierotujące mocowanie filtrów o średnicy 82 mm.
Na konstrukcję optyczną Sigmy 24–35 mm składa się 18 soczewek ustawionych w 13 grupach. Jeden element wykonano ze szkła FLD o własnościach fluorytu, aż 7 soczewek wykonano z niskodyspersyjnego szkła SLD, a trzem soczewkom nadano kształt asferyczny. Wewnątrz obiektywu znajdziemy jeszcze przysłonę o dziewięciu listkach, którą możemy domknąć maksymalnie do wartości f/16.
Kupujący dostaje w zestawie oba dekielki, tulipanową osłonę przeciwsłoneczną i sztywny futerał.