Carl Zeiss Batis 18 mm f/2.8 - test obiektywu
4. Rozdzielczość obrazu
Zobaczmy więc, jak prezentuje się testowany obiektyw. Jego osiągi w centrum kadru, na brzegu matrycy APS-C i brzegu pełnej klatki zaprezentowane są na poniższym wykresie.
Z jednej strony, możemy oczekiwać bardzo wysokich osiągów, bo mamy do czynienia z drogim, stałoogniskowym obiektywem wyprodukowanym przez renomowanego producenta. Z drugiej strony, musimy pamiętać o świetle, które tutaj wynosi f/2.8. Biorąc pod uwagę, że rekordy rozdzielczości są zwykle uzyskiwane w okolicach przysłony f/4.0, od testowanego Batisa takich rekordów nie powinniśmy oczekiwać, bo na f/4.0 jest on przymknięty tylko o 1 EV, a więc wciąż powinien odczuwać spory wpływ wad optycznych.
W centrum kadru wykres przypomina o zwykle sprawdzającej się zasadzie, że dla uzyskania najlepszej jakości obrazu należy obiektyw domknąć o około dwie działki przysłony. Obiektyw uzyskuje tam maksimum zdolności rozdzielczej wynoszące 57 lpmm. To bardzo dobry osiąg, jednak daleki od rekordów. Na maksymalnie otwartej przysłonie MTF-y docierają do poziomu 46 lpmm, są zatem powyżej poziomu przyzwoitości. Musimy przyznać, że jak na szerokokątny obiektyw wyniki te nie stwarzają żadnych powodów do narzekań.
Rozdzielczość na brzegu matrycy APS-C też jest bardzo dobra. Nawet na maksymalnym otworze względnym obraz jest użyteczny, bowiem MTF-y przekraczają nieznacznie 40 lpmm. Wraz z przymykaniem przysłony jakość obrazu rośnie i na f/8 mamy wynik 47 lpmm. Tutaj też obiektyw możemy więc pochwalić.
Brzeg pełnej klatki nie jest już tak dobry i wzbudza mieszane uczucia. Praktycznie dla każdej testowanej przysłony jakość obrazu jest poniżej przyzwoitej. Sytuację może tłumaczyć spora liczba wad pozaosiowych, jak również mała odległość tylnej soczewki od dużej matrycy.
Podsumowując, stwierdzamy, iż zachowanie obiektywu jest dobre, ale tylko dobre. Do pełni szczęścia zabrakło nam choć trochę lepszego zachowania na brzegu pełnej klatki.
Na końcu tego rozdziału tradycyjnie przedstawiamy wycinki zdjęć naszej tablicy do pomiarów rozdzielczości pobrane z plików JPEG, zapisywanych równolegle z RAW-ami użytymi do powyższej analizy.
f/2.8 |
f/5.6 |