Sigma A 12-24 mm f/4 DG HSM - test obiektywu
3. Budowa i jakość wykonania
Na poniższym zdjęciu Sigma A 12–24 mm f/4 DG HSM stoi obok Sigmy A 35 mm f/1.4 DG HSM.
Testowany obiektyw rozpoczyna się metalowym bagnetem z gumową uszczelką, który otacza styki i tylną soczewkę o średnicy 24 mm. Soczewka ta jest na równi z bagnetem dla ogniskowej 12 mm i chowa się na około 2 cm wgłąb obudowy, gdy przechodzimy do ogniskowej 24 mm. Ruch ten powoduje powstanie całkiem sporej szpary w tylnym tubusie, przez którą widać część elementów wnętrza. Okolice wnętrza bagnetu są jednak bardzo dobrze wyczernione, zmatowione i karbowane.
Kolejny fragment obudowy jest nieruchomy i znajdziemy na nim nazwę oraz parametry obiektywu, nad którymi znajduje się skala odległości umieszczona za szybką i wyrażona w stopach oraz w metrach. Po lewej stronie skali znajdziemy symbol „A” oznaczający zaklasyfikowanie obiektywu do grupy „Art”, a także przełącznik trybu pracy mechanizmu ustawiającego ostrość (AF/MF FOCUS).
Następnie obudowa obiektywu wyraźnie się powiększa i mamy tam pierścień do manualnego ustawiania ostrości o szerokości 19 mm, którego większą część zajmuje gumowane karbowanie. Pierścień pracuje płynnie i z należytym oporem. Przebieg całego zakresu odległości wymaga obrotu nim o kąt około 100 stopni.
Za pierścieniem do ustawiania ostrości znajdziemy nieruchomy fragment obudowy z napisem „MADE IN JAPAN”, który przechodzi płynnie we wbudowaną osłonę przeciwsłoneczną.
Przednia soczewka jest mocno wypukła i ma ogromne rozmiary. Jej średnica wynosi aż 80 mm. Jest najbardziej wysunięta dla ogniskowej 12 mm, a najgłębiej schowana dla około 22 mm.
Co ciekawe, nowy model jest mniej skomplikowany optycznie od swojego poprzednika, czyli Sigmy 12–24 mm f/4.5–5.6 II DG HSM, u której mieliśmy aż 17 elementów ustawionych w 13 grupach. Nowy i jaśniejszy obiektyw ma 16 soczewek w 11 grupach. Imponuje jednak liczba elementów specjalnych. Mamy więc aż pięć soczewek ze szkła FLD o własnościach fluorytu, dwie duże soczewki asferyczne i jedną, która jest wykonana ze szkła SLD i jednocześnie ma kształt asferyczny. Wewnątrz znajdziemy jeszcze przysłonę o dziewięciu listkach, którą możemy domknąć maksymalnie do wartości f/22.
Kupujący dostaje w zestawie oba dekielki oraz sztywny futerał.