Sigma A 85 mm f/1.4 DG HSM - test obiektywu
10. Autofokus
Jeśli chodzi o owe gorsze warunki świetlne, Sigma w połączeniu z 5D Mark III wydaje się pracować dobrze w porównaniu do konkurencji. Podczas sesji w studio, gdy wyłączyliśmy światło modelujące i zrobiło się dość ciemno, Sigma ustawiała ostrość praktycznie za każdym razem bez żadnych poszukiwań. W takich samych warunkach zestaw Nikon D3x z nowym Nikkorem AF-S 105 mm f/1.4 zachowywał się gorzej, często wielokrotnie przejeżdżając punkt właściwej ostrości i mając problemy z jej ustawieniem.
Jeśli chodzi o celność, to była ona bardzo dobra. W warunkach studyjnych obiektyw mylił się bardzo rzadko. Nie wymagał on też kalibracji na żadnym z użytych korpusów, co jasno pokazują poniższe zdjęcia.
Canon 50D, f/1.4 |
Canon 5D MkIII, f/1.4 |
Aby upewnić się co do naszych wyników, przeprowadziliśmy dwa dodatkowe testy podobne do tych, jakie robimy w testach aparatów. Ustawiliśmy Sigmę z EOS-em 5D Mark III przed jedną z naszych tablic i na przysłonie f/2.8 wykonaliśmy 50 zdjęć ustawiając ostrość za każdym razem od nowa. Ujęć o wzorowej ostrości było 59%, zdjęć z błędami mniejszymi niż 20% od maksymalnego MTF50 było 39%, a ujęć, które możemy uznać za spudłowane tylko 2%.
Potem podnieśliśmy poprzeczkę jeszcze wyżej i powtórzyliśmy ten eksperyment, ale dla przysłony f/1.4. Co ciekawe, wyniki były jeszcze lepsze. W pełni udanych ujęć było 75%, akceptowalnych 23%, a nieudanych ponownie 2%.