Olympus M.Zuiko Digital ED 25 mm f/1.2 PRO - test obiektywu
3. Budowa i jakość wykonania
Na poniższym zdjęciu testowany obiektyw stoi obok dwóch obiektywów zmiennoogniskowych z serii PRO, czyli Olympusów 12–40 mm f/2.8 i 12–100 mm f/4.0.
M.Zuiko 25 mm f/1.2 PRO rozpoczyna się metalowym bagnetem, który otacza styki i tylną soczewkę o średnicy 19 mm. Soczewka wygląda na nieruchomą, a jej ranty i okolice są bardzo dobrze wyczernione. Na czarnym elemencie zawierającym styki znajdziemy informację, że obiektyw wyprodukowano w Japonii.
Właściwy korpus, który jest całkowicie metalowy, rozpoczyna się nieruchomym pierścieniem, na którym znajdziemy czerwoną kropkę ułatwiającą mocowanie obiektywu do aparatu, a nad nią nazwę i parametry modelu. Po drugiej stronie obiektywu niż kropka mamy jeszcze informacje o wodoodporności (SPLASH PROOF) i zakresie ustawiania ostrości (0.30m/0.98ft –∞). Zaraz dalej znajdujemy kolejny, czarny, nieruchomy i metalowy pierścień, który zawiera przycisk funkcyjny L-Fn.
Idąc dalej natrafiamy na pierścień do manualnego ustawiania ostrości, który ma szerokość 32 mm. W zależności od jego położenia może on pracować w różnych trybach. Gdy pierścień jest dociśnięty w kierunku przedniej soczewki, mamy przełożenie elektroniczne. Gdy dociśniemy go w kierunku bagnetu, odsłoni nam się skala odległości i pierścień zaczyna pracować mechanicznie. Jego pracy nie możemy nic zarzucić – jest płynna i odbywa się z właściwym oporem. Przebieg całego zakresu, w trybie mechanicznym, wymaga obrotu nim o kąt 100 stopni.
Następnie mamy nieruchomy fragment obudowy zawierający skalę głębi ostrości ze znacznikami dla f/5.6, f/8.0, f/11 i f/16, nazwę i parametry obiektywu, a także dwa cienkie pierścienie – niebieski i szary.
Przednia soczewka ma średnicę 43 mm i jest nieruchoma. Otacza ją nierotujące mocowanie filtrów o średnicy 62 mm i bagnet do mocowania osłony przeciwsłonecznej.
Jeśli chodzi o konstrukcję optyczną, mamy do czynienia z najbardziej skomplikowanym optycznie obiektywem stałoogniskowym, jaki przyszło nam testować. Zawiera on aż 19 soczewek ustawionych w 14 grupach. Imponuje też liczba elementów specjalnych. Mamy tutaj aż trzy soczewki ze szkła o wysokim współczynniku załamania (HR), dwie soczewki z niskodyspersyjnego szkła ED, jedną z niskodyspersyjnego szkła Super ED, jeden element asferyczny oraz jeden ze szkła o wyjątkowo wysokim współczynniku załamania Extra High Refractive Index (E-HR). Wewnątrz znajdziemy jeszcze kołową przysłonę o dziewięciu listkach, którą możemy domknąć maksymalnie do wartości f/16.
Kupujący dostaje w zestawie oba dekielki oraz osłonę przeciwsłoneczną.