Ricoh GR IIIx - test aparatu
2. Budowa i jakość wykonania
Bryła aparatu nie zmieniła się od poprzednich modeli serii GR. Aparat jest niewielki oraz bardzo lekki. Wyraźnie zarysowany przedni uchwyt daje możliwość komfortowego operowania aparatem jedną ręką. Należy zwrócić uwagę na dotykowy ekran, do którego obsługi wystarczy trzymająca aparat prawa dłoń. Zewnętrze korpusu jest wyściełanie imitacją skóry o chropowatej strukturze. Takie wykończenie gwarantuje doskonałe trzymanie aparatu – nie ma poczucia wyślizgiwania się aparatu z ręki.
Do jakości wykonania nie można mieć żadnych zastrzeżeń, a elementy korpusu są dobrze dopasowane.
Główne cechy opisywanego aparatu Ricoh GR IIIx:
- matryca CMOS APS-C o rozdzielczości 24 Mpix,
- zakres czułości ISO 100–1024000,
- obiektyw o ekwiwalencie ogniskowej 40 mm oraz jasności f/2.8,
- 3-calowy, dotykowy ekran LCD o rozdzielczości 1230 tys. punktów,
- zapis plików RAW/DNG,
- rejestracja filmów Full HD 60p.
Obiektyw
Aparat został wyposażony w stałoogniskowy obiektyw o jasności f/2.8 i ogniskowej 26.1 mm (40 mm dla ekwiwalentu małoobrazkowego), czyli w połączeniu z matrycą APS-C daje klasyczny kąt widzenia. Konstrukcja składa się z 7 elementów ułożonych w 5 grupach, z czego 2 elementy są asferyczne.
Obiektyw posiada zabezpieczenie przed uszkodzeniem – otwiera się ono automatycznie przy włączaniu i zamyka przy wyłączaniu aparatu.
Za pomocą dedykowanego adaptera GA-2 możemy na obiektywie zainstalować telekonwerter GT-2 zwiększający ogniskową zestawu do ok. 75 mm w formacie 35 mm. Aparat automatycznie rozpozna ten konwerter i odpowiednio ustawi opcje przycinania obrazu.
Poniżej prezentujemy przykładowe zdjęcia ukazujące kąt widzenia.
26.1 mm (ekwiwalent 40mm) |
Aparat posiada możliwość symulowania innych ogniskowych. Polega to na wycinaniu z kadru mniejszego obrazka.
Ekwiwalent 50 mm |
Ekwiwalent 71 mm |
Ricoh GR IIIx posiada dedykowany tryb makro, umożliwiający robienie zdjęć z odległości 12–24 cm od płaszczyzny matrycy. Aparatem możemy fotografować motywy w maksymalnej skali odwzorowania 1:2.5. Taka wartość powiększenia jest stosunkowo niewielka i nawet gdy weźmiemy pod uwagę współczynnik krotności ogniskowej matrycy równy 1.5 x – realne powiększenia obrazu w tym trybie, odniesione do formatu małoobrazkowego, wynosi jedynie 1:1.6. Przypomnijmy, że obiektyw w poprzednich modelach „nie x” oferował porównywalną skalę, odpowiednio 1:2.6 oraz 1:1.8.
Poniżej prezentujemy przykładowe zdjęcie wykonane w trybie makro dla największego możliwego przybliżenia.
Elementy sterowania
Przednia ścianka to miejsce zajmowane w znakomitej większości przez obiektyw otoczony otworami mikrofonu stereofonicznego. Nieco z boku, po jego lewej stronie, znajduje się dioda wspomagająca układ autofocusu (i sygnalizacja samowyzwalacza).
Na górnej ściance znajdują się (w kolejności od lewej strony):
- gorąca stopka lampy błyskowej,
- włącznik zasilania,
- podłużny spust migawki,
- przednie pokrętło sterownicze (zamontowane pionowo),
- pokrętło trybów pracy (z blokadą).
Tylną ściankę zajmuje przede wszystkim wyświetlacz LCD. Po jego prawej stronie znajduje się panel kontrolny, a nad wyświetlaczem – dioda statusowa.
Na panel składa się z dźwigienka ADJ (z możliwością pracy jako przycisk) oraz czterokierunkowy wybierak, przyciski Fn, Menu oraz DISP. Na boku ścianki dojrzymy przycisk odtwarzania. Predefiniowane funkcje wybieraka są następujące:
- tryb makro,
- tryb wyzwalania migawki,
- balans bieli,
- ISO.
Na lewej bocznej ściance mieści się klawisz przełączania trybu filmowania / fotografowania, posiadający także funkcję aktywacji interfejsu Wi-Fi.
Zasilanie i złącza
Aparat zasilany jest dedykowanym akumulatorem o oznaczeniu DB-110 i parametrach 3.6 V oraz 1350 mAh. Jego ładowanie odbywa się przy wykorzystaniu portu USB-C i trwa około 3 godzin. W pełni naładowany wystarcza na wykonanie około 200–250 zdjęć. Musimy zaznaczyć, że pozostawiony na dłużej włączony aparat ma tendencję do odczuwalnego rozgrzewania się.
Gniazdo baterii zabezpieczono przed przypadkową próbą włożenia akumulatora w nieprawidłowy sposób.
W komorze baterii jest też miejsce na zainstalowanie karty pamięci standardu Secure Digital (SD, SDHC i SDXC).
Na bocznej ściance, pod zabezpieczającą klapką, znajdziemy złącze USB typu C, umożliwiające przesył obrazu i dźwięku oraz ładowanie akumulatora.
Wyświetlacz
W aparacie wykorzystano zamontowany na stałe 3-calowy, dotykowy wyświetlacz TFT LCD o rozdzielczości 1.04 miliona punktów i szerokim kącie widzenia.
W menu konfiguracji możemy wyregulować nie tylko jasność ekranu, ale także kolorystykę (odcienie niebieski/pomarańczowy oraz zielony/fioletowy). Dodatkowo do dyspozycji mamy 5-stopniową regulację kompensacji oświetlenia zewnętrznego.
Wyświetlacz oferuje dobry kontrast. Powłoki antyodblaskowe jednak nie spełniają dobrze swojego zadania – w silnym świetle słonecznym odbicia co prawda nie są uciążliwe, ale znaczące i niektórym osobom mogą utrudnić kadrowanie.