Voigtlander Nokton 50 mm f/1.2 Aspherical - test obiektywu
4. Rozdzielczość obrazu
Zobaczmy, jak na tym tle wyglądają osiągi obiektywu Voigtlander Nokton 50 mm f/1.2 Aspherical. Wyniki, jakie uzyskał on w centrum kadru, na brzegu matrycy APS-C i na brzegu pełnej klatki, są zaprezentowane na poniższym wykresie.
Dawno nie widziałem tak ciekawego wykresu. W centrum kadru, na f/1.2 i f/1.4 obraz zdecydowanie trudno nazwać użytecznym – tam naprawdę jest nieostro. W okolicach przysłony f/1.6 robi się już jednak całkiem rozsądnie, na f/2.0 dobrze, na f/2.8 świetnie, a na f/4.0 wręcz wybitnie. Na tyle wybitnie, że Noktona 1.2/50 z wynikiem 78.6 lpmm możemy zaliczyć do grona naszych rekordzistów. Ciekawe jest to, że dwa najlepsze (a jednocześnie prawie identyczne) wyniki na pełnoklatkowej matrycy Sony A7R II dzierżą dwa obiektywy Voigtlandera.
Malkontenci mogą narzekać, że nie po to kupuje się obiektyw f/1.2, żeby używać go od f/1.6 w górę. Z drugiej strony należy pamiętać o ograniczeniach narzuconych przez gabaryty tego instrumentu. Co więcej, ten obiektyw ma w zasadzie wszystko, czego możemy oczekiwać w fotografii. Jeśli chcemy mieć wybitnie ostro, wystarczy przymknąć trochę mocniej. Jeśli chcemy mieć i ostro i małą głębię, możemy to uzyskać w zakresie przysłon f/1.6–2.0. A jeśli interesują nas fotograficzne maziaje, rozmycia, bokehy i inne takie, przysłony f/1.2–1.4 dadzą nam naprawdę duże pole do popisu. Jedyne czego nam nie dadzą, to ostrość.
Brzeg matrycy APS-C nie odbiega jakoś dramatycznie od tego, co widzieliśmy w centrum kadru, więc nie możemy na niego mocno narzekać. Oczywiście w przedziale przysłon f/1.2–2.0 królują głównie nieostrości, ale od f/2.0 w górę jest już naprawdę dobrze, a w okolicach f/5.6 wręcz świetnie.
Najwięcej zastrzeżeń jest dla brzegu kadru matrycy pełnoklatkowej. Ostro robi się tam dopiero po przymknięciu powyżej f/4.0 i nie jest to wynik godny dobrego obiektywu standardowego. Małe gabaryty połączone ze świetnym światłem i wymagającym detektorem to zabójcza kombinacja.
Na końcu tego rozdziału tradycyjnie przedstawiamy wycinki zdjęć naszej tablicy do pomiarów rozdzielczości pobrane z plików JPEG, zapisywanych równolegle z RAW-ami użytymi do powyższej analizy.
A7R II, JPEG, f/1.2 |
A7R II, JPEG, f/4.0 |