Venus Optics LAOWA 9 mm f/5.6 FF RL - test obiektywu
5. Aberracja chromatyczna i sferyczna
Aberracja chromatyczna
W przypadku Laowy 9 mm f/5.6 FF RL trudno mówić o zabarwieniach nieostrości, bo przy tych parametrach obiektywu tych ostrości jest niezmiernie mało. Zdjęcie wykonane na maksymalnym otworze względnym pokazuje jednak lekkie zabarwienia obszarów przed i za środkiem głębi ostrości. Pomimo zastosowania dwóch soczewek z niskodyspersyjnego szkła ED, testowany obiektyw nie skorygował więc podłużnej aberracji chromatycznej idealnie.
![]() |

Wada ta ma dość nietypowy przebieg. Wybucha bardzo szybko oddalając się od centrum kadru, przez co na brzegu matrycy APS-C, w okolicach maksymalnego otworu względnego, osiąga poziom duży. Potem zaczyna jednak spadać i na brzegu pełnej klatki przestaje być uciążliwa.
A7R II, RAW, APS-C, f/5.6 | A7R II, RAW, FF, f/5.6 |
![]() |
![]() |
Aberracja sferyczna
W przypadku tak ekstremalnych parametrów testowanego obiektywu oba testy, dzięki którym oceniamy korygowanie aberracji sferycznej okazały się niemożliwe do wykonania. Głębia ostrości dawana przez Laowę jest tak duża, że trudno w niej dojrzeć jakiekolwiek pływanie ogniska. Dodatkowo, niemożliwe okazało się uzyskanie rozsądnej wielkości krążków światła jednocześnie przed i za ogniskiem.