Venus Optics LAOWA 9 mm f/5.6 FF RL - test obiektywu
9. Odblaski
Żarty na bok, bo skorygowanie tak dużego kąta widzenia, wymagającego zastosowania dużej i wypukłej soczewki, jest niezmiernie trudne. Nie oczekiwaliśmy tutaj świetnych wyników, więc nie jesteśmy jakoś mocno zawiedzeni.
Jako drobną dygresję możemy jednak napisać, że praca pod ostre światło, niezależnie od parametrów obiektywu, jest jednak częstą bolączką obiektywów produkowanych przez nowe na rynku firmy. Projektowanie optyki, dzięki nowemu oprogramowaniu i szybkim komputerom stało się znacznie łatwiejsze niż kiedyś. Optyk nie musi wykazywać się ogromnym doświadczeniem i intuicją. Swoje błędy może łatwo naprawić, bo nie musi żmudnie przeliczać ręcznie każdego zaprojektowanego układu od nowa – całą pracę zrobi za niego komputer. Co więcej, o trudne projekty łatwiej, bo do dyspozycji są nowe rodzaje szkła oraz soczewki asferyczne. Coś, co kiedyś wymagało użycia 2–4 soczewek, teraz załatwia się jedną specjalną.
W przypadku zadbania o pracę pod ostre światło sprawa nie jest tak łatwa. Oprócz wykonania rzeczy oczywistych, czyli zagwarantowania dobrych powłok i wyczernień, optyk wciąż musi wykazać się pewną dozą doświadczenia oraz intuicji i prawidłowo zaprojektować obudowę, położenie wewnętrznych przysłon i karbowań. Brak tego doświadczenia u nowych producentów jest dość częsty, stąd problemy ich optyki w pracy pod ostre światło.