Voigtlander Ultron 27 mm f/2 - test obiektywu
5. Aberracja chromatyczna i sferyczna
Aberracja chromatyczna
Bardzo prosta konstrukcja optyczna pozbawiona elementów wykonanych ze szkła niskodysperyjnego oraz rozsądna jasność obiektywu sugerowały, że możemy tutaj napotkać trochę problemów z korygowaniem podłużnej aberracji chromatycznej. Nic takiego się jednak nie wydarzyło i Ultron wypadł w tej kategorii bardzo dobrze. To naprawdę miła niespodzianka.
Zobaczmy teraz jak wygląda korygowanie poprzecznej aberracji chromatycznej. Odpowiedni wykres znajduje się poniżej.
Jak widać, tutaj też nie ma powodów do narzekań. Omawiana wada wzrasta, co prawda, wraz z przymykaniem przysłony, ale startuje ze znikomej wartości w okolicach 0.01%, dzięki czemu nawet po wzrostach dociera tylko do granicy poziomu bardzo małego i małego. Tutaj także mały Ultron zasłużył więc na pochwałę.
Fujifilm X-T2, RAW, f/2.0 | Fujifilm X-T2, RAW, f/16.0 |
Aberracja sferyczna
Na pierwszych zdjęciach z tego rozdziału nie widać efektu pływania ogniska. Jeśli chodzi o rozogniskowane krążki światła uzyskane przed i za ogniskiem, to nie są one identyczne, ale jednocześnie obserwowane różnice wcale nie są duże. Możemy więc sądzić, że aberracja sferyczna nie jest dużym problemem tego prostego układu optycznego, co jest kolejną bardzo miłą niespodzianką.
Fujifilm X-T2, f/2.0, przed | Fujifilm X-T2, f/2.0, za |