Voigtlander Nokton 35 mm f/0.9 Aspherical - test obiektywu
4. Rozdzielczość obrazu
Przypomnijmy, że najlepsze obiektywy stałoogniskowe systemu Fujifilm X testowane w ten sposób osiągają wyniki na poziomie 80 lpmm, a poziom przyzwoitości jest ustawiony w okolicach 44–45 lpmm. Rekordowe wyniki osiągane na tej matrycy to okolice 85 lpmm i wyżej. Dotychczas najlepszy wynik uzyskały Fujinon XF 56 mm f/1.2 R WR (92.8 ±1.1 lpmm), Fujinon XF 18 mm f/1.4 R WR (93.5 ±0.9 lpmm) oraz Viltrox 75 mm f/1.2 (99.8 ±1.2 lpmm).
Zobaczmy, jak na tym tle zaprezentował się Voigtlander Nokton 35 mm f/0.9 Aspherical. Wyniki, jakie uzyskał on w centrum i na brzegu kadru, są przestawione na poniższym wykresie.
W centrum kadru, w okolicach maksymalnego otworu względnego, obraz dawany przez Noktona trudno nazwać ostrym, bo uzyskane tam rezultaty lekko przekraczają poziom 40 lpmm. O rozsądnych wartościach możemy zacząć mówić po przymknięciu obiektywu troszkę powyżej przysłony f/1.0. Na f/1.4 mamy już do czynienia z dobrą wartością ponad 65 lpmm, natomiast na f/2.0 MTF-y docierają do prawie 77 lpmm. Przysłony f/2.8 i f/4.0 prezentują świetny poziom 82–83 lpmm.
Bardziej skomplikowana optycznie Laowa 0.95/33 radziła sobie trochę gorzej do przysłony f/1.4 włącznie, ale od wartości f/2.0 notowała ciut lepsze wyniki i wspinała się maksymalnie do okolic 84–85 lpmm. Nie są to jednak duże różnice i większość z nich zawiera się w granicach błędów pomiarowych.
Jeśli chodzi o brzeg kadru, sytuacja jest wyraźnie gorsza. Tutaj jakość obrazu jest słaba aż do przysłony f/2.0 włącznie i robi się rozsądna dopiero w okolicach f/2.2. Nie imponują też maksymalne rezultaty uzyskiwane w okolicach przysłony f/5.6, które sięgają okolic 55 lpmm. Laowa poczynała sobie tutaj wyraźnie lepiej, zarówno w okolicach maksymalnego otworu względnego, jak i po przymknięciu przysłony, gdzie potrafiła dochodzić do wyników sięgających wartości blisko 65 lpmm.
Starcie z Laową nie przynosi więc Noktonowi chluby. Będąc obiektywem około trzy razy od niej droższym notuje bardzo podobne rezultaty w centrum, jednocześnie ustępując jej na brzegu kadru.
Na końcu tego rozdziału tradycyjnie przedstawiamy wycinki zdjęć naszej tablicy do pomiarów rozdzielczości pobrane z plików JPEG, zapisywanych równolegle z RAW-ami użytymi do powyższej analizy.
Fujifilm X-T2, JPEG, f/0.9 |
Fujifilm X-T2, JPEG, f/4.0 |