Fujifilm X-A2 - test aparatu
4. Rozdzielczość
Fujifilm X-A2 zbudowany został w oparciu o matrycę CMOS o wymiarach 23.6×15.6 mm (APS-C) i efektywnej liczbie pikseli wynoszącej 16.3 miliona. Maksymalna rozdzielczość zdjęć zapisywanych w formacie JPEG wynosi 4896×3264 pikseli. Pliki z surowymi danymi z matrycy (RAW) zapisywane są z rozszerzeniem RAF i zawierają tablicę 4952×3288 12-bitowych pikseli.
Rozdzielczość układu jako całości
Korzystając z obiektywu Fujifilm Fujinon XC 16–50 mm f/3.5–5.6 OIS II ustawionego na ogniskowej 35 mm, wyznaczyliśmy rozdzielczość układu aparat+obiektyw (w rozumieniu wartości funkcji MTF50). Pomiary wykonaliśmy za pomocą programu Imatest na zdjęciach tablicy testowej, zapisanych w formacie JPEG, z minimalnym wyostrzaniem, które w przypadku X-A2 odpowiada ustawieniu −2. Wyniki prezentujemy na poniższym wykresie, a wartości wyrażone są w liniach na wysokość obrazu.
Rozdzielczość uzyskiwana przez X-A2 z nowym obiektywem kitowym jest zbliżona, chociaż systematycznie niższa niż w przypadku X-A1. Największą różnicę widać w okolicach maksymalnie otwartej przysłony.
Poniższe wykresy przedstawiają przykładowy przebieg profilu na granicy czerni i bieli oraz przebieg funkcji MTF.
Na górnym wykresie można zauważyć charakterystyczne lokalne maksimum w profilu na granicy czerni i bieli. Świadczy ono o tym, że nawet najniższy stopień wyostrzania (−2) nie oznacza jego braku. Zauważamy jednak, że w X-A2 wyostrzanie jest nieco łagodniejsze niż w X-A1. Jest to prawdopodobna przyczyna niższego przebiegu wykresu rozdzielczości w JPEG.
Rozdzielczość matrycy
Zdjęcia do pomiarów rozdzielczości matrycy wykonaliśmy z wykorzystaniem obiektywów Fujifilm Fujinon XF 35 mm f/1.4 R oraz Carl Zeiss Touit M 50 mm f/2.8. Wartości wyznaczyliśmy w oparciu o funkcję MTF50, a pomiary wykonaliśmy na plikach RAW, które uprzednio za pomocą programu dcraw przekonwertowaliśmy bez wyostrzania do formatu TIFF. Uzyskane wyniki prezentujemy na poniższym wykresie. Dla porównania pokazujemy również wartości otrzymane dla Fujifilm X-A1.
Rozdzielczość pionowa w obydwu aparatach okazała się z dokładnością do błędów pomiarowych taka sama. Rozdzielczość pozioma w X-A2 okazuje się wyraźnie niższa niż w X-A1. Wygląda więc na to, że konstruktorzy zdecydowali zwiększyć moc filtra antyaliasowego w tym kierunku, aby zmniejszyć wpływ efektu mory na jakość zdjęć.
Poniższe wykresy przedstawiają przebiegi profilu jasności na granicy czerni i bieli oraz funkcji MTF dla składowej poziomej i pionowej (z pomiarów na surowym pliku).
Przebiegi jasności (górne wykresy) są monotoniczne i gładkie, co świadczy o braku wyostrzania. Wartość funkcji MTF przy częstości Nyquista dla rozdzielczości poziomej wynosi około 18%, a dla składowej pionowej około 12%. Obie wartości są niższe niż w X-A1.