Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - test obiektywu
3. Budowa i jakość wykonania
Jak widać, nowy model jest zauważalnie większy i cięższy od konstrukcji podwójnego gaussa oferowanych do lustrzanek. Jednocześnie, pod tym samym względem, stanowi udaną konkurencję do modeli z bagnetem Nikon Z. Od jaśniejszego Nikkora Z 50 mm f/1.2 S jest bardzo wyraźnie mniejszy i lżejszy. Co ciekawe, jest też ciut mniejszy od modelu o świetle f/1.8, mając praktycznie taką samą wagę jak on.
Rzućmy teraz okiem na porównanie do innych standardów o świetle f/1.4 oferowanych do współczesnych bezlusterkowców wyposażonych w matryce pełnoklatkowe.
Jeśli koncentrujemy się tylko na obiektywach renomowanych producentów, które zostały wyposażone w autofokus, Nikkor Z 1.4/50 jest tutaj obiektywem zdecydowanie najmniejszym i razem z Samyangiem najlżejszym. Co więcej, pozwala on na stosowanie filtrów o najmniejszej średnicy, a jednocześnie oferuje najmniejszą wartość minimalnego dystansu, z którego można ustawiać ostrość. To bardzo poważne atuty.
Na poniższym zdjęciu Nikko Z 50 mm f/1.4 stoi pomiędzy Sony FE 50 mm f/1.4 GM oraz Voigtalnderem Apo-Lantharem 2/50. Tutaj bardzo dobrze widać różnicę rozmiarów w stosunku do konkurencyjnego modelu Sony.
Właściwy korpus obiektywu rozpoczyna się nieruchomym i pokrytym czarnym tworzywem sztucznym pierścieniem, na którym znajdziemy białą kropkę ułatwiającą mocowanie do aparatu, napis z nazwą i parametrami obiektywu oraz logotyp producenta. Na dolnej części znajdziemy szereg ciemniejszych i matowych napisów. Zwierają one numer seryjny, informację o tym, że instrument został wyprodukowany w Chinach i zakres obsługiwanych odległości ∞ - 0.37m/1.22ft.
Następnie mamy jeszcze jeden element obudowy, też wąski, ale tym razem nieruchomy. Za nim znajdziemy znacznie większy, bo mający aż 36 mm szerokości, karbowany pierścień do manualnego ustawiania ostrości. Pracuje on z przełożeniem elektronicznym więc tutaj też nie uświadczymy żadnej skali odległości czy głębi ostrości. W tym przypadku musimy bazować na uproszczonej skali, która pojawia się na wyświetlaczu aparatu.
Pierścień pracuje płynnie, ale jednocześnie z należytym oporem. Pełen zakres jego obrotu nie zależy od prędkości kręcenia i wynosi około 220 stopni. To spora wartość, która pozwala na precyzyjne nastawy.
Kupujący dostaje w zestawie przedni dekielek (LC-62B), tylny dekielek (LF-N1) oraz tulipanową osłonę przeciwsłoneczną (HB-115).