Canon EF 14 mm f/2.8L USM II - test obiektywu
3. Budowa i jakość wykonania
Poniższe zdjęcie pokazuje Canona 2.8/14 obok ultraszerokokątnej Sigmy 12–24 mm II oraz niepełnoklatkowej Sigmy 1.4/30.
Obiektyw zaczyna się metalowym bagnetem ze stykami, a wewnątrz niego znajduje się tylna soczewka obiektywu o średnicy 22 mm. Soczewka ta jest ruchoma i zmienia swoje położenie na dystansie około 3 mm. Ruch jest jednak na tyle niewielki, że nie powoduje powstawania żadnych szpar czy otworów, dzięki czemu obiektyw, od strony bagnetu, jest szczelny. Soczewka jest najbardziej wysunięta na zewnątrz dla ustawienia ostrości na nieskończoność, a najgłębiej chowa się w obudowę, gdy ustawimy ostrość na najmniejszą odległość ogniskowania. Troszkę głębiej niż styki znajduje się jeszcze mocowanie filtrów żelatynowych, które doskonale widać na poniższym zdjęciu.
Właściwa część korpusu jest wykonana z kompozytów magnezowych pomalowanych na czarno. Zaraz za bagnetem znajdziemy czerwoną kropkę, której zadaniem jest ułatwić mocowanie obiektywu do korpusu. Idąc dalej znajdziemy skalę odległości umieszczoną za szybką i wyrażoną w stopach i metrach. Zaraz przy niej mamy skalę głębi ostrości oznaczoną dla wartości przysłony f/22, f/16, f/11 i f/5.6. Po lewej stronie skali, patrząc od góry, znajduje się przełącznik trybu pracy mechanizmu ustawiającego ostrość AF/MF.
Kolejna część obiektywu to pierścień do manualnego ustawiania ostrości, który jest karbowany, gumowany i ma szerokość 18 mm. Pracuje on płynnie, ale z należytym oporem. Przebieg całej skali odległości wymaga obrotu pierścieniem o kąt 90 stopni.
W dalszej części obiektywu znajdziemy metalowy pierścień z charakterystycznym dla L-ek czerwonym paskiem, nazwą i parametrami obiektywu oraz informacją, że został on wyprodukowany w Japonii. Pierścień ten płynnie przechodzi we wbudowaną i tulipanową osłonę przeciwsłoneczną, która otacza wypukłą przednią soczewkę. Jej średnica wynosi aż 64 mm. Duży przedni dekielek nakłada się na osłonę przeciwsłoneczną.
Jeśli chodzi o konstrukcję optyczną mamy tutaj do czynienia z 14 elementami ustawionymi w 10 grupach. Producent chwali się, że zastosowano dwa elementy asferyczne i dwa elementy ze szkła niskodyspersyjnego UD. Wewnątrz znajdziemy jeszcze przysłonę o sześciu listkach, którą możemy maksymalnie domknąć do f/22.
Kupujący dostaje w zestawie oba dekielki, miękki futerał oraz płytę z oprogramowaniem.