Sony FE 16-35 mm f/2.8 GM II - test obiektywu
10. Autofokus i oddychanie
Autofokus
Autofokus Sony FE 16–35 mm f/2.8 GM II oparto o 4 liniowe silniki XD. Zapewniają one szybką i bezgłośną pracę, o czym mogliśmy się przekonać podpinając obiektyw do aparatów takich jak Sony A7R III i Sony A7R V. Choć premiery obu modeli dzieli kilka lat, nie zauważyliśmy istotnych różnic w pracy mechanizmu. W obu przypadkach jest cicho i naprawdę szybko. W przypadku A7R III przebieg całego zakresu odległości i potwierdzenie ostrości nie zajmuje nigdy dłużej niż 0.3–0.4 sekundy, a w przypadku A7R V czas ten skraca się do nawet 0.2–0.3 sekundy. Oba wyniki są świetne i pozwalają wystawić wysoką ocenę omawianemu obiektywowi.Jeśli chodzi o celność autofokusa, to była ona bardzo dobra, choć nie idealna. Pomyłki zdarzały się, ale na szczęście ich liczba nie przekraczała poziomu 2–3%.
Nie odnotowaliśmy natomiast żadnej tendencji do ustawiania ostrości przed lub za właściwym obiektem. Nawet fotografując na maksymalnym otworze względnym i z najbliższej odległości, właściwy obiekt znajduje się blisko samego centrum głębi ostrości.
A7R III, 35 mm, f/2.8 |
A7R V, 35 mm, f/2.8 |
Oddychanie
Testy oddychania obiektywu, czyli zmiany zawartości filmowanego kadru przy przeostrzaniu, przeprowadzamy przeostrzając manualnie przy domkniętej przysłonie od minimalnej odległości ogniskowania do nieskończoności i sprawdzając, na ile zmieniło się wskutek tego procesu pole widzenia obiektywu.
Po przeprowadzeniu szeregu testów możemy też pokusić się o skalę odniesienia. Zmianę kadru w zakresie od 0 do 5% uważamy za małą. Między 5 a 10% mówimy o poziomie średnim. Zazwyczaj są to też maksymalne wartości, z jakimi są w stanie poradzić sobie algorytmy kompensacji oddychania obecne w niektórych korpusach. Między 10 a 15% będziemy mówić o poziomie dużym, a powyżej 15% o bardzo dużym.
Tak prezentuje się nagranie testowe dla omawianego instrumentu:
W oparciu o powyższe nagranie, porównując stopklatki, możemy oszacować, że oddychanie testowanego obiektywu wynosi około 2% na ogniskowej 16 mm i 3% dla 35 mm. Są to małe wartości, które nie powinny sprawiać kłopotów w praktycznych sytuacjach i z którymi bez problemu poradzą sobie algorytmy kompensacji oddychania. Pozostaje nam zatem pochwalić nowego zooma Sony za dobre kontrolowanie oddychania.